Na wstępie: jeśli pomylono dział, to proszę o przeniesienie tematu.
Dwa systemy. Jeden zainstalowany na dysku podpiętym normalnie w obudowie laptopa. Drugi zainstalowany na dysku podpiętym do USB.
Da się tak zrobić, aby przełączać się pomiędzy tymi systemami?
Sprawdź czy masz nazwy dysków w trybie rozruchu na liście BIOSU/UEFI (Bardzo stare będą mieć ogólnikowe „HDD” bez wyboru modelu), wtedy na pierwszą pozycję USB a na drugą wewnętrzny HDD/SSD. Wystarczy wyłączać system z USB, odłączać i powinien startować z wbudowanego dysku.
Jak rzadko włączasz system z USB to może spod np. F12 jednorazowo wymuszaj start tego nietypowego Windowsa. Przy antycznych komputerach używało się np. „PLoP Boot Manager”.
Jak nie masz USB 3.0 to system może zamulać (laptop z okolicy 2001 - 2007, tak USB 3.0 ma około 14 lat ale pewnie nie od razu montowali je do laptopów stąd modele 2008-2014 mogą wciąż nie mieć).
Lenovo mają specjalny przycisk do odpalania komputera od razu do UEFI, tak aby pominąć uciążliwy fast boot Windowsa. Nie chce mi się zaglądać do instrukcji obsługi, więc to twoja działka odnaleźć ją na stronie producenta i wzmiankę w manualu. Zwykle namalowany jest na tym przycisku „łuk” i jest gdzieś z boku (patrząc po zdjęciach w niskiej rozdzielczości w recenzji, to będzie chyba ten obok power).
A co do pytania to najprościej priorytetami bootowania w BIOS lub UEFI. Dajesz na pierwszym miejscu USB, na drugim HDD/SSD. Wtedy uruchamiając komputer z podłączonym USB odpali się system znaleziony na USB, zaś bez niego ten na pamięci wewnętrznej. W tym przypadku edycja GRUB2 lub bootmanagera Windowsa to bezsens.
Bardzo mądra odpowiedź. I jakże pomocna. Reszta to już błysk IQ
Nawet nie próbuję jej kwestionować. Komuś kto udowodnił ze koło to kwadrat. Jak mógłbym.
P.S. Prosze pamiętać o lekach.