Dzielanie partycji dla linuksa

Jak ustawić w rogramie Partition magic 8 tak, aby partycja którą zrobie była linuksową, a dokładniej chodzi mi o te okienko:

a3b9abac37d540dd.jpg

Z góry dziękuje za odpowiedź.

na normalne partycje linuksowe daj typ plików Ext3, na partycję Swap daj Linux Swap.

nic innego zmieniać nie musisz.

Daj unformatted.

Przy instalacji Linuksa sformatujesz.

zainstaluj suse i nic nie rób z dyskiem, przy instalacji sam wydzieli partycje i pozostawi windowsa nienaruszonego…

Jakie suse?? ja chce podzilić dysk przed instalacją, juz widzialem na jednym temacie ze problemy byly.

ja również wolę dzielić partycje spod windowsa by później tylko je wskazać.

a SuSE to dystrybucja linuksa :slight_smile:

A ja mam ubuntu, wiec co ja mam tam dać?? Unformated?? oks, a jakim poleceniem sprawdzić jaką mam wersję jądra??

pokaż screena z głównego ekranu Partition Magic to Ci podpowiemy jak je podzielić :slight_smile:

baa91f7be2641a14m.jpg

Chciałem dać linuxowi 15 GB.

no to ok. 5 GB na /

300-500 MB na swap

reszta na /home

a możesz jaśniej?? co to jest to / i /home ?? bo tm sa Ext2 i Ext3

Eh, skoro nie wiesz co to / albo /home, to zanim zainstalujesz Linuksa poczytaj o jego podstawach. Przyklejone tematy oraz Google Twoimi przyjaciółmi.

dlatego mówiłem żeby dać mu suse bo nie uruchomi windowsa jak tak dalej pójdzie,

Ext 2 i 3 to systemy plików a / /home /swap to partycje linuxa,

na / jest system, na /swap jest plik wymiany a /home pliki użytkownika (to tak najprościej), daj na / 7GB na swapa 700MB i resztę na /home

na /swap ustaw system plików linux swap a na / i /home Ext3

to mam zrobić trzy partycje??

  1. 700MB - swap

  2. 7GB - Ext3

  3. ~7GB - Ext3

tak to ma wyglądać ??

Adrian8322 , suse slabe jest

KoloKarolo , nie. areh powiedzial ci zebys podzielil linuksa na /home(katalog domowy) i / (główny), czyli to co w home to twoje pliki a glowny to z grubsza mowiac system. swap to plik wymiany. i Home i / formatujesz na ext3, swap na swap

i później przy instalacji podać je jako / /home i swap

jeżeli nie będziesz instalował dużo programów razem z systemem to możesz na / dać 5GB ale mi na suse10.1 z dość dużą liczbą pakietów 5GB było za mało…

Złączono Posta : 29.08.2006 (Wto) 13:06

d4r3ks zależy kto ma jakie potrzeby, dla mnie jest ok, używam też innych, poleciłem go bo przy instalacji nie ma problemu z partycjami i sam wszystko robi, powtarzać posty po kimś tylko w innej formie to każdy umie…

Pier… nie dobie :stuck_out_tongue: :smiley: dzieki za pomoc, jak podrosne to se zrobie (jak bede mial 20 lat :lol: to moze coś skapuje, bo naraze to ja to co tu jest to przeczytać potrafie )

:lol:

  1. Opisałem to inaczej rzecz ujmując, widzisz że kolega ma problemy ze zrozumieniem

  2. /swap… :lol:

  3. on mówi o Ubuntu a ty mu z Suse wyskakujesz

d4r3ks :lol: hehehe

O co ci znowu chodzi :>