Dzielanie partycji dla linuksa

A tak na serio to, gdybym zrobił jedna partycję 15GB i sformatował ją jako Ext3 izainstalował linuxa to czym by sie to skończyło ??

będzie ok tylko musisz dać jeszcze swapa - na /home i / nie musi być podzielone

Ale ak zrobić na jednej partycji dwa sosoby formatowania??

:o

naucz sie podstaw obslugi komputera (poczytaj może troche), dla mnie EOT

niechce mi sie :smiley: , wiec co ja mam zrobić??, to sie przydziela miejsce podczas instalacji na swap, / i /home ??

nie twórz żadnej partycji tylko ściągnij suse linux i sma zrobi ci partycje z tego dysku z windowsem… ubuntu zainstalujesz jak się trochę poduczysz :stuck_out_tongue:

No to daj sobie spokój z Linuksem. Ten system nie jest dla ludzi z takim podejściem.

oki to zrobie Undefined, i sproboje na nią wgrać Linux

Złączono Posta : 29.08.2006 (Wto) 15:29

Przy dzieleniu partycji w dosie zwrócilo mi dwa błędy oto one:

Error 2005 while executing batch

error 2005: one or more lost clusters are present

Czytam,to co piszecie o instalacji i szczerze mówiąc również niewiele rozumiem.Ja również chce zainstalować obok win98 mandrive.Próbowałem to zrobić z DVD. Mam teraz dwie partycje windows’owe C: 23GB i D: 56GB.Przy tej konfiguracji wrzuciłem DVD zresetowałem i zacząłem instalować-myślałem,że uda mi się zrobić partycje linux’owe przy instalacji.Niestety przy zaawansowanym podziale na partycje nic się nie dzieje-wiesza się.Może ktoś wyjaśni na czemu się wiesza-może coś źle robię.A jeżeli błędne jest dzielenie w czasie instalacji,to jak podzielić Nortonem.Przyjmijmy,że punkt wyjścia to mój dysk C: 23GB i D: 56GB i zainstalowany win98

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=92893

jakby wam sie chcialo to mozecie zajrzeć :?

Jako że jest to topic o partycjach Linuxowych mam kilka pytań. Mam dysk twardy 80GB. Partycje C (systemowa)- 10 GB, D,E po 30 parę GB. Chcę zrobić sobie partycje pod Linuxa 10 albo 15 GB na mojej partycji D, ale mam tam programy. Będę robić tą partycję pod Linuxa programem Partition Magic. Czy tak da się Linuxa zainstalować bez utraty danych z partycji D? I jeszcze jedno jak później w instalatorze Linuxa wskazać na tą partycję (chodzi mi o Ubuntu). Sorry za grad pytań ale mam nadzieję że mnie zrozumiecie :oops:

uzywajac partition magic powiniennes bez problemu stworzyc dodatkowa partycje z wolnego miejsca na D i pozniej instalujesz tam linuksa (potrzebujesz dwie partycje jedna na swap i druga na system)

zakladajac ze masz dysk ata i partycja c jest podstawowa a d i e sa logiczne bedzie to wygladac tak:

c to hda1

d to hda5

e to hda6

jezeli zrobisz na dysku partycje w takiej kolejnosci:

[C:][D:][swap][linuks][E:]

to instalator bedzie to widzial tak:

c to hda1

d to hda5

swap to hda6

linuks to hda7

e to hda8

Parę dni temu również stałem przed problemem instalacji Linuxa i dzielenia partycji.

Instalowałem Mandrivę.Ostatecznie nie było to takie straszne.

Najpierw musisz zrobić defragmentację,żeby uporządkować partycję,a pliki przesuneły się na początek-Linuxa będziesz instalował na jej końcu i tam musi być czysto.Magika do tego nie potrzebowałem(nie wiem jak jest w Ubundu),bo wszystko zrobiłem z poziomu Mandrivy w czasie instalacji tzn.podzieliłem dysk zrobiłem katalogi itd. Na Magika szkoda kasy (ok.300PLN)żeby użyć go raz na 10 lat.

Złączono Posta : 08.09.2006 (Pią) 9:47

P.S.Wszystkie dane się zachowały,a na dysku są razem win98 i linux.

Przy okaznj.

Poszukuję sterowników do drukarki Canon i320 - oczywiście pod Linuxa - może ktoś zna lokalizację.

Z góry dzięki

Zrobione :smiley: Ubuntu zainstalowane nic się nie popsuło, muszę jeszcze neo ustawić i będzie git :slight_smile: Dzięki chłopaki za rady. A instalacja Ubuntu jest naprawdę bardzo prosta :mrgreen: