Dzielenie dysku na partycje w Viście programem Paragon

Witam! Pojawił się u mnie problem (właściwie problemy, ale część z nich udało mi się rozwiązac samodzielnie) związane z użytkowaniem programu Paragon Hard Disk Manager. Na początku w ogóle nie mogłem odpalić programu, jednak w końcu udało się dzięki trybowi zgodności z Windows XP. Następnie chciałem bez utraty danych wydzielić z jedynego dysku twardego na komputerze partycje, jednak pojawia się okno, w którym napisane jest, że program nie może dokończyć sprawdzania systemu plików dysku bo jest on w tej chili uzywany. Komunikatem się nei martwiłem, ponieważ w jednym z czasopism było to opisane jako normalne jeżeli tworzymy pierwszą partycje na jedynym dysku, zalecono tam również restart systemu. Niestety, kiedy klikam na “restart now” w oknie programu, pojawia się komunikat informujący, że program nei może odnaleźć ścieżki bluescreenu. Wiem, że nowsze systemy nie mają wbudowanego Bluescreenu, więc zgodnie ze wskazówkami z internetu wpisałem odpowiednią wartość w kluczu w rejestrze. Sprawdziłem i okazało się, że bluescreen działa bez zarzutu (jeśli tak można określic) po manualnym wciśnięciu kombinacji klawiszy ctrl + 2xScroll Down. Jednak kiedy próbowałem powtórzyć operację w programie, program dlaej nei może odnaleźć wymienionej wcześcniej ścieżki Bluescreenu. Postanowiłem więc wydzielić, używając narzędzi systemowych, nieprzydzieloną część dysku, na której później miałbym utworzyć nową partycję. Zrobiłem tak i ,również używając narzędzi systemowych, utworzyłem i sformatowałem w systemie plików NTFS nową partycję. Mimo że Windows określeł partycję jako zdrową, okazało się, że program Paragon Hard Disk Manager nie rozpoznawał partycji, tj. rozpoznawał złe sformatowanie plików, powtórzyłem formatowani ekorzystając z programu. Wtedy program uznał partycję za w pełni poprawną. Poradziłem sobie z kolejnym problemem. Niestety - i to jest problem o pomoc w rozwiązaniu którego bardzo proszę użytkowników forum - partycja ta ma jedynie 6 GB z 300 GB całego dysku. W Narzędziach systemowych nie mogę wydzielić większej części nieprzydzilonej dysku, a co za tym idzie nie mogę utworzyć większej partycji. Pojawił się komunikat, że miejsce do zwolnienia może być ograniczne, jeśli aktywne są “pliki strony” albo “migawki” - tych terminów nike znam i nie rozumiem. jestem ciekaw, czy powodem może być również pofragmentowany dysk i czy defragmentacj apomoże.

Bardzo proszę użytkowników o pomoc w jakikolwiek sposób - czy to rade, dzięki której usprawnię program i będę mógł zrestartowac komputer, czy to radę, dzięki której będę mógł wydzielić większą nieprzydzieloną część dysku twardego, a co z atym dizie - będę mógł stworzyć większą partycję. Oczywiście jeżeli w moim wcześniejszym postępowaniu pojawiły się błędy - np. nie jestem pewien, czy odpalenie programu w trybie zgodności z Windows XP nie powoduje części kłopotów / ograniczeń - również bardzo proszę o skorygowanie mnie. Z góry bardzo dziękuję za pomoc, którą już od Państwa - użytkowników forum - wielokrtonie otrzymałem.

Pozdrawiam!

Obecnie mało jest programów partycjonujących które dobrze współpracują z vistą… Vista ma ulepszoną wersję systemu plików NTFS, a wersja Paragona którą używasz może byc do tego nieprzystosowana. Spróbuj ściągnąć nowszą wersję ze wsparcie od producenta, lub poszukać innego programu partycjonującego.

Uzywając programów przystosowanych tylko pod XP w trybie kompatybilności z Vistą narażasz się na niepoprawne działanie i utratę danych!

Z tego co pamiętam tylko Acronis radził sobie w miarę dobrze z partycjami NTFS stworzonymi przez Vistę…