Dzielenie łącza na 2 komputery w sieci osiedlowej (kablówka)

Witam!

Należę do sieci osiedlowej (kablówka), gdzie internet jest dostarczany poprzez weryfikację adresu MAC. Niedawno kupiłem laptopa oraz router WiFi TP-Link TL-WR740N. Chciałbym również na laptopie mieć internet, ale do końca nie wiem jak to zrobić. Router ma funkcje klonowania adresu MAC, zatem wystarczy tylko sklonować MAC, by był taki sam jak aktualnie na komputerze stacjonarnym?

Pozdrawiam

Kabel od ISP (dostawcy) wpinasz w gniazdo WAN (niebieskie), natomiast stacjonarkę i router: kabelek w sieciówkę stacjonarki i LAN1 (żółty).

Następnie tak jak pisałeś klonujesz MAC adres stacjonarki w sekcji: Network > MAC Clone > Przycisk Clone MAC Adress.

Powinno działać.

PS. Pamiętaj o zmienie hasła dostępu do routera i oczywiście zabezpieczeniu WiFi: najlepiej WPA2-PSK AES i oczywiście hasło typu:

A43CD46477405DD61FE44F497141F619DD21A5E39211A1264287A96796583C96

[minimum 8 a maksimum 64 znaki w systemie szesnastkowym] lub

/h].ln:QE-'4$I?97]s98Tm"O),g{;55fd=/k_z9t0)kcxeby_0ld4U:rziq=eD

[minimum 8 a maksimum 63 znaki z tablicy ASCII]

https://www.grc.com/passwords.htm

:slight_smile:

Pozdrawiam

Słyszałem o czymś takim jak blokada TTL. Wpisując cmd-> ping www.wp.pl wyskakują mi TTL różne od 1 np. 257. Zatem nie ma tej blokady? Jest jeszcze jakiś sposób aby to sprawdzić. Nie chce być na stałe odłączony od sieci, :wink:

Klonowanie MAC adresu nie pomogło? Co do TTL, to admisnistrator prawdopodobnie ustawia taką wartość TTL, aby pakiet dochodżący do twojego komputera miał wartość 1, wartość TTL zmniejsza się o jeden przy każdym przeskoku, tj. każdy router zmiejsza tę wartość o 1, , gdy wartość TTL wyniesie zero, pakiet będzie odrzucony, oznacza to, że pakiet do twojego komputera dotrze, ale gdyby przed komputerem stał router, to on by ten pakiet odrzucił, ponieważ wartość TTL wyniosłaby 0. TTL jest zabezpieczeniem przed krążeniem pakietu w nieskończoność, który nigdy nie dotarłby do celu, ale może też być wykorzystany właśnie w celu zabezpieczenia się przed podziałem łącza.

Pozdrawiam!

Hej,

Najpewniej blokady więc nie ma. :slight_smile:

Tak, podłączyć router, zmienić w nim MAC (Network -> MAC Clone) i poczekać, czy router otrzyma IP.

Pozdrawiam,

Dimatheus