Dzielenie neta przez router


(Balik10) #1

Witam serdecznie. Rozmyślam nad podzieleniem neta przez router. I mam takie pytanie: czy każdy router ma możliwość dzielenia neta w taki sposób, że nie ma konieczności aby jeden komp chodził, by drugi komp mógł mieć neta?


(Homik1983) #2

Tak każdy router udostępnia internet niezależnie od tego czy inne komputery są włączone. Gdyby tak nie było, to nie było by sensu kupować tych urządzeń :).


(Balik10) #3

i nie jest to zależne od administratora sieci? ma on jakąś możliwość blokowania takiego rozdzielania neta? i może żądać dodatkowych opłat?


(Krzysiek21) #4

Może jak najbardziej,oraz co jest oczywste odłaczyc.


(Homik1983) #5

To już zależy od treści umowy, która została podpisana pomiędzy dostawcą usług internetowych, a klientem. Jeśli w umowie było by zaznaczone, że sygnał jest przeznaczony tylko dla jednej maszyny, to faktycznie dostawca może wyciągać wobec klienta jakieś tam konsekwencje. Jednak z takimi zapisami w umowie się jeszcze nigdy nie spotkałem, zawsze pisze że sygnał jest udostępniany na konkretny lokal mieszkalny, a co za tym idzie może być on dzielony na dowolną ilość komputerów póki znajdują się one w tym lokalu mieszkalnym. Konsekwencje w takim wypadku będą wyciągane jeśli udostępnisz ten internet osobom (na komputery), które znajdują się poza tym lokalem. Oczywiście jest to teoria, bo nikt nie chodzi i nie sprawdza czy ktoś puszcza neta poza mieszkanie, technicy TPSA nawet śmieją się jak ktoś na czas ich wizyty poduchami przykrywa router :).