Dzielić czy nie dzielić dysków?

Witam.

Jak to naprawdę z tymi dyskami jest i czy warto tworzyć więcej nisz jedną partycje na dysku?

W 2004 roku zakupiłem komputer na zamówienie głównie do gier w sklepie firmowym .

Fachowcy dysk o pojemności 120 GB podzieli na dwie partycje (C-19,5 GB i zainstalowali na nim system i D-92,2 GB reszta a dlaczego nie odwrotnie)

Ostatnio czytałem na forum dobre programy że jest lepiej gdy gry są instalowane na partycji systemowej a to wiąże się z tym że po winy być duże .

Ja na tym wszystkim się słabo znam i dlatego co jakiś czas komputer trafia do serwisu.

Każda moja próba sformatowania dysku kończy się wizytą w serwisie (3-razy).

Obecnie mam drugi zainstalowany nowy dysk.

  1. stary dysk WDC 120 GB ATA (C-19,5 GB-system i D92,2GB reszta).

  2. nowy dysk WDC 250 GB SATA (G-135 GB i F-97,6 GB jeszcze jest pusty)

Prosze was o pomoc bo się na tym lepiej znacie.

Z dobrych programów ściągnąłem - Norton Ghost 14.0.PL(trial)-brak spolszczenia .

EASEUS Partition Master Home Edition –brak spolszczenia, dla mnie jest to problem bo nie znam angielskiego ale przy pomocy tych programów zrobić porządek z tymi dyskami.

Chce żeby oba dyski pozostały.

Jak to wykonać krok po kroku żebym znowu nie musiał składać wizyty w serwisie.

Intel Pentium 4. 2.80MHz/XP Professional +Pock- 3/Dircetx 9.c./GA-8IPE775-G/ATI Radeon 9600/9500/x1050/ Pamięć 2048 MB.

Dzięki.

Podajcie więcej kokretów jak mam to zrobić .

To już każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie czy dzielić dysk na partycje czy nie. To musi wynikać z potrzeby a nie z narzuconego odgórnego rozumowania. Jest kilka różnych “szkół” jak np. osobna partycja na system a osobna na programy + inna na backup,ale osobiście od ładnych paru lat mam tylko jedną partycję na dysku a wszelkie dane są backupowane automatycznie co 2 dni na zewnętrznym dysku co wyklucza konieczność tworzenia tzw. partycji backupowej na ważne dane. Musisz sam się zastanowić jakie rozwiązanie będzie w Twoim konkretnym przypadku najbardziej optymalne. Kiedyś tworzono kilka partycji niejako “na zapas” z uwagi na to, że programy do zmiany rozmiaru i położenia partycji nie były powszechnie dostępne. Teraz tego problemu nie ma, więc zawsze można zmienić układ partycji na dysku stosownie do potrzeb

ja mam 2 partycje, jedną mniejszą systemową, drugą (do końca dysku) na dane, backup (tylko partycji systemowej) robie co jakiś czas - obraz systemu tworze Acronis True Image Home na drugiej partycji, działam tak już od dłuższego czasu i moje wymagania to spelnia…

Bez sensu jest ten backup. Jak ci padnie dysk to co zrobisz?

proste kupie kolejny, mialem już kilka, padl mi tylko jeden (bad sectorów zaczął dostawać, ale to było lata temu mial jeszcze 20gb), a ten backup jest na wypadek awari systemu