Dziura w IPB?

Nie wiem, czy w dobrym dziale to napisałem.

Wchodząc na forum oparte o IPB: http://forum.ks-ekspert.pl wyświetla się napis:

Co o tym myślicie? IPB miało być niby bez dziur. :o

nie ma skryptów bez dziur

Ktoś pewnie dostał się na serwer na którym jest skrypt tego forum (złamał hasło) i podmienił stronę główną forum i tyle. Jak widać podpisał się oraz napisał czego on chce, tylko wątpię aby Redakcja KŚ Ekspert to zrobiła ;]

Co do bezpieczeństa skryptu IPB. Z tego co wiem to jest on trochę bezpieczniejszy niż np. phpBB. Ale większość skryptów ma jakieś luki etc. i hakerzy to znajdują i niestety wykorzystują. Myślę, że zazwyczaj głównie wina leży po stronie zabezpieczeń serwera. Np. aby połączyć się z serwerem trzeba podać hasło i zapewne często jest ono łamane ponieważ Administratorzy zakładają dosyć łatwe do złamania hasła…

hasło hasłem, ale na bierząco aktualizowany skrypt jest wystarczająco bezpieczny. Wiadomo nie od dziś, że ogólnodostępne skrypty są zawsze narażone na ataki, bo nie jest żadnym problemem przejrzenie skryptu i znalezienie luk (trzeba się jeszcze znać, ale hackerzy laikami raczej nie są). A druga sprawa to opisywanie luk na forach poświęconych danemu skryptowi: gdy wychodzi jakaś łatka, to jest opisywane na co, po co i do czego - tak trudno przeczytać, przyjrzeć się z bliska i zaatakować? Jedna z moich stron posiada forum oparte na IPB, zrobiliśmy upgrade w tydzień po pojawieniu się najnowszej wersji (do czego zachęcano na forach wymieniając poprawki i luki, których dotyczą). Parę dni po upgrade nie powiodła się komuś próba włamania.

Długo nie aktualizowałem swojego skryptu Joomla i też miałem włam, co prawda nie przez sam skrypt, ale przez jeden z komponentów. Były łatki, ale te na komponenty mnie nie interesowały i przypłaciłem to podmienioną stroną główną, wieloma exploitami i menedżerem plików - backdoorem. Szybko się w tym połapałem i szybko zabezpieczyłem stronę (także ową lukę w komponencie) i mam święty spokój. Aktualizacja na bierząco (tak jak z antywirusami :wink: )= maksymalne bezpieczeństwo, bo żaden skrypt nie jest bez wad.

A co do haseł, to przecież można zmienić :wink: