Dziwna płyta

Asrock znowu wymyślił dziwną płytę http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=30683 z tego co pamiętam coś podobnego było pod AMD co myślicie o tej płycie. Bo w sumie całkiem nieźle się prezentuje ma i AGP 8 i PCIE , ma możliwość obsługi DDR i DDR 2 . wszystkie procki Intela w tym intel core duo.

Mi koncepcja generalnie odpowiada :slight_smile: można zrobić w miarę tanią przesiadkę z możliwością rozbudowy na przyszłość :wink: Pokaż coś takiego pod AMD :smiley:

Nie tak dawno, jak planujesz nie za szybką przesiadkę z AGP, DDR, masz ma Core 2 Duo to nie jest to najgorsze rozwiązanie, płyta jest mniej wydajna od innych (może służyć jako tymczasowa) na np. 965p, ale czego można się spodziewać za 200 zł.

DualSata2 939, teraz jest jakaś na NF3 procki AM2 DDR i DDR2 i AGP.

testy i opisy

http://pclab.pl/art21863-2.html

ASRock 939Dual-SATA2 / Dante / 05 lutego 2006

Gniazdo procesora:

Socket 939

Typ chipsetu:

ULi M1695 & M1567

Obsługiwane magistrale FSB:

200+

Obsługiwanej rodzaje pamięci:

DDR 400+

Dość długi czas planowałem zmodernizować komputer. Nie mając jeszcze platformy pod Socket 939, specjalnie przedwcześnie zakupiłem procesor AMD Athlon 64 3000+ na rdzeniu Venice [0517DPMW]. Procesor leżał w szufladzie i czekał na płytę pod niego.

Byłem bliski zakupu płyty opartej o chipset VIA lub nForce’a, nim zdołałem dokonać zakupu usłyszałem o ULi…i już nigdy nic nie było takie samo :slight_smile:

Chipset był bardzo wychwalany, płyta referencyjna ULi w testach wyprzedzała nawet nForce’a 4 NVIDII. ‘Niestety’ (taka była wtedy moja pierwsza myśl) jedyną marką, która oferowała płytę opartą na ULi M1965 był ASRock. Cena płyty była bardzo zachęcająca, dodatkowo płyta posiadała PCI-Express x16 wraz z natywną obsługą AGPx8. Mam GeForce’a 6800 Ultra AGP i nie chciałem wtedy zmieniać tej karty, aczkolwiek byłem bardzo zadowolony z faktu, iż w przyszłości nie będę musiał zmieniać płyty, aby kupić nową kartę graficzną. Zachęcony dobrymi opiniami, już odnośnie modelu ASRock’a postanowiłem ją zakupić (“I took a leap of faith” - powiedziałbym).

Na płycie są dwa mostki. Północny - odpowiedzialny m.in. za obsługę PCI-E i południowy, który to odpowiada m.in. za natywną obsługę AGPx8. Chłodzone są one pasywnie, skromnymi aluminiowymi radiatorami.

Nim poskładałem wszystkie komponenty, wymieniłem fabryczną pastę pod nimi na Arctic Ceramique - do tej pory nie mam problemów z ich temperaturą, mimo, że moja obudowa (Chieftec) nie jest wentylowana.

Płyta również posiada SATA oraz SATA2 z NCQ.

Gdy już złożyłem wszystkie komponenty, od razu zabrałem się za OC. Oficjalne BIOS’y pozwoliły mi dojść do 274 HTT - rezultat może nie nadzwyczajny, lecz jak na płytę za dwukrotnie niższą cenę niż konkurencja na pewno zadowalający.

Jak się jednak potem okazało, są to ograniczenia BIOS’u - po ‘przesiadce’ na nieoficjalny BIOS OCWB (pierwsza wersja) dla tego modelu płyty osiągnąłem 400 HTT !!

Do plusów płyty można zaliczyć podatność na OC CPU (BIOS’y OCWB), niską cenę, PCI-E + AGP, SATA2 z NCQ.

Minusy to niski wachlarz napięć pamięci (Auto, Normal, High), CPU (default + 0.5V - np. przy Venice 1.4V max to 1.45V), dla niektórych brak FireWire, średni OC CPU na oficjalnych BIOS’ach. Dla chętnych jednak istnieje możliwość zrobienia VCORE i VDIMM moda na tej płycie (use Google).

Na zakończenie słów kilka odnośnie moich skromnych doświadczeń.

Niemożność ustawienia wysokiego napięcia CPU mi nie przeszkadzała. Na 1.4V osiągnąłem bez problemu 2.7 GHz - 2.8 GHz przy 1.425V. Płyta nawet pobudziła do działania procesor przy napięciu 1.45V i taktowaniu 3 GHz :slight_smile: niestety, nie było mowy o stabilnym działaniu.

Teraz działam na wersji BIOS’u P1.50 (oficjalnej) i nie wiem czy miało to znaczenie, iż wcześniej wgrywałem BIOS’y OCWB lecz jestem w stanie ustawić 300 HTT (limit BIOS’u) - występują jednak cold boot’y (do 274 HTT nie ma cold boot’ów). System jednak działa bez najmniejszego problemu.

Niedawno ULi zostało wykupione przez koncern NVIDII (3dfx przychodzi na myśl, czyżby NVIDIA bała się ULi na tyle aby ją wykupić póki jeszcze może?) - tak więc ASRock jest jedyną firmą, która wypuściła płytę opartą o chipset ULi M1695, kiedy to jeszcze ULi było niezależną marką.

Nie wiem czy kiedykolwiek jeszcze kupię ASRock’a ale dawno nie byłem tak zadowolony z zakupu jakiegoś komponentu, jak teraz z tej płyty. Naprawdę, jeżeli nie jesteście hardcore’owymi entuzjastami, to będziecie zadowoleni z tej płyty - ten model ASRock’a jest udany.