Dziwne czcionki na stronach

Witam !

Zainstalowałem ostatnio na próbę najnowszą wersję Ubuntu. Odpaliłem Firefoksa i na kilometr odrzucił mnie tragiczny wygląd czcionek na większości stron. Idąc za radą znalezioną na forum zainstalowałem sobie czcionki Microsoftu, resztę czcionek skopiowałem na żywca z Windy. Wygląd stron się poprawił, nadal są brzydsze niż w Windows ale przynajmniej do wytrzymania. Zauważyłem jednak inną rzecz, rozwala mi się układ niektórych stron. Weźmy na przykład stronę gazeta.pl- w zapowiedziach niektórych artykułów (tych na górze strony) tekst czasami nie mieści się w tabelce.

Też tak macie ? Najłatwiej sprawdzić to na stronie głównej Onetu, w małym prostokącie z napisem “filmy i teledyski”, tam układ strony jest rozjechany non-stop. Mam to też na innych stronach, czasem bardziej czasem mniej. Wie ktoś o co chodzi i jak to naprawić ?

Najprawdopodobniej opisywany problem polega na tym, że nie masz zainstalowanych czcionek z pod znaku M$ i dlatego przeglądarka nie wyświetla czcionek dokładnie tak samo jak to miało miejsce w windowsie.

Najprościej jest to naprawić poprzez dodanie czcionek z windowsa do odpowiedniego katalogu w ubuntu.

Jeśli nie będziesz wiedział jak to zrobić to polecam google.

Jeśli nie na tym polega problem to jeszcze może to być spowodowane nieodpowiednim ustawieniem wielkości czcionek, spróbuj się pobawić podczas wyświetlania strony; kombinacja klawiszy Ctrl+scroll (góra - dół)

Pozdrawiam i życzę powodzenia!!

Mam zainstalowane czcionki Microsoftu (o czym zresztą pisałem), w Firefoksie mam włączone windowsowe ustawienia fontów, co byłoby raczej trudne gdybym tych fontów nie miał. Żeby było śmieszniej, to właśnie czcionki Microsoftu powodują problem, jeżeli zmienię domyślne czcionki Onetu na własne to układ strony wygląda normalnie. Niestety, ich wywalenie niczego nie naprawia bo z dwojga złego wolę mieć skopany layout na większości dużych portali niż wypalić sobie oczy na tragicznych fontach dostarczanych z systemem.

Ściągnij czcionki od MS, skopiuj do folderu /usr/share/fonts/ a następnie w konsoli wydaj komendy (jako root)

dpkg-reconfigure fontconfig-config

dpkg-reconfigure fontconfig

Nic z tego. Wypróbowałem chyba z 5 różnych ustawień i szczerze mówiąc po restarcie nie widziałem żadnej różnicy. Zestaw czcionek mam identyczny jak w windzie a przeglądarka je widzi.

Może ktoś mógłby się pofatygować na moment na stronę onetu i powiedzieć czy u niego po zainstalowaniu mstcorefonts i ustawieniu przeglądarki na używanie czcionek określonych przez stronę jest to samo. U mnie wygląda to tak (felerny kawałek zaznaczony na czerwono):

zrzutekranuyv9.th.png

Oczywiście nie marudziłbym gdyby Onet był jedynym miejscem na którym problem występuje. Niestety, tak nie jest tyle że na Onecie layout jest rozjechany cały czas, na pozostałych stronach raz jest dobrze a raz nie- w zależności od ilości tekstu w ramce.

Faktycznie, akurat ten element strony Onet.pl rozjeżdża się pod Firefoksem 3.0b5. Natomiast nic dziwnego nie zauważyłem w czcionkach, dla mnie wyglądają normalnie. Poza tym rozjeżdża mi się dobreprogramy.pl i tyle.