[DZIWNE] Dell Optiplex nie bootuje się z zamnkiętą klapą

Otóż posiadam desktop Dell Optiplex. Działało wszystko fajnie aż do momentu w którym pewnego dnia komputer poprostu się nie bootował. Po kliknięciu guzika zasilania świeciła się kontrolka Power, lekko kręciły się wiatraczki i na tym praca komputera się kończyła. Nie działo się nic. dysk nawet nie drgnął - Nie wiem czy się kręcił czy nie, ale odczyt danych nie nastąpił. Zdziwiony postanowiłem obejrzeć komputer od środka. Wszystko wyglądało ok więc spróbowałem włączyć go jeszcze raz tylko, że z otwartą klapą. Zbootował się bez problemu i windows 7 również śmigał. Podjąłem próbę zamknięcia klapy podczas działania komputera. Po zatrzaśnięciu, nie minęło 5 sekund a pojawił się bluescreen. Ten sam problem z uruchamianiem. Otwarłem go znowu, poprawiłem wszystkie kabelki, sprawdziłem czy wentylacja HDD nie jest za bardzo zasłoniona (mam na myśli dziurkę na górze) i odpaliłem. Tym razem zamknąłem klapę bardzo powoli i lekko. Zatrzask był minimalnie silny. i komputer działał. Naciskałem na klapę trząsłem komputerem i wciąż działał i rebootował się bez problemu. Aż do wczoraj. Ten sam problem. Wiem że w tych desktopach jest taki czujnik otwarcia klapy tzn. guziczek czy elektromagnes który wie czy klapa jest otwarta i jeśli jest to niepozwala na uruchomienie komputera. Szukałem tego przycisku przy klapie oraz sprawdzałem zatrzask do którego wchodzi klapa, ale nic nie znalazłem. Nie wiem co jeszcze sprawdzić, na co jeszcze może mieć wpływ górna klapa.

A jaki model? Jaki jest stan kontrolek diagnostycznych(kiedy sie nie bootuje)?

Kontrolki diagnostyczne rozumiem jako mrugające diody od dysku, internety itd? Kiedy się nie bootuje żadna kontrolka nie mruga nawet na ułamek sekundy. Jakby płyta główna nawet nie dostała napięcia. Zastanawiałem się że może trzeba tu podejść z elektronicznej strony i rozważałem pęknięty druk na płycie głównej albo zimne luty…

Dell Optiplex 745. Ja posiadam ten średniej wielkości. na obrazku na tej stronie drugi od prawej :

http://www.dell.com/support/home/us/en/19/product-support/product/optiplex-745/manuals

Niektóre Delle mają kontrolki diagnostyczne z tyłu. O… 745 nie wiedząc o Twoim modelu ani o braku świecenia power trafiłem na ślepo w fora dell i wyszło: Zmień zasilacz :slight_smile:

Jeśli masz opcje rozbiórki sprawdź czy nie ma spuchniętych kondensatorów, jeśli masz lutownice i cyne sprawdź czy nie masz pękniętych lutów i popraw luty pod przetwornicą i diodami(te przykręcone do radiatorów) może nie pomoże ale raczej nie zaszkodzi. 

Sprawdź lub zmień baterie podtrzymania CR3032. Więcej mi nie przychodzi do głowy.

Baterię mogę wymienić, ale w otwieranie zasilacza raczej wolałbym się nie bawić. Komputera nie mam w domu, a ma służyć do gwiazdki. Jakoś nie mogę powiązać ze sobą klapy obudowy i kondensatorów z zasilacza xD. Nie wiem czy o tym wspomniałem, ale komputer działał z tą lekko zamkniętą klapą i po uderzeniu w część klapy nad nagrywarką dvd pokazał się bluescreen. Więc raczej kondensatory bym wyeliminował… Najbardziej spodziewam się zimnych lutów na płycie / nawet sockecie. Sam socketu nie dam rady naprawić… No chyba że “chucharką” (lutownica do scalaków z strumienień nagrzanego powietrza w środku)… Wielkie dzięki za pomoc! :)