Dziwne dźwięki BIOSu

Witam,

dzisiaj pojawił mi się problem z moim komputerem. Zacząłem jego modernizację i po dołożeniu RAM’u i zasilacza przyszedł czas na procesor. Jak wiadomo by włożyć nowy musiałem wyjąć stary - i tu pojawiły się schody. “Odblokowałem” radiator, no ale ten nie chce iść - ruszam, kręcę, wszystko delikatnie. W końcu przypomniała mi się rada z praktyk zawodowych - że trzeba czasem szarpnąć co i uczyniłem. Ku mojemu przerażeniu, pod spodem radiatora był przyklejony procesor - widać “wyrwałem” go ze slotu. Po włożeniu nowego procesora komputer już nie startuje. Na ekranie monitora pojawia się tylko “No signal”, a BIOS wydaje ciągłe, krótkie, niekończące się dźwięki, czyli krótko mówiąc pika.

Po włożeniu starego procesora, ekran nadal czarny i dla odmiany BIOS nie pika.

Po tym podmieniłem pamięci, zasilacz, odłączyłem dysk i kartę graficzną, wyjąłem baterie i to chyba tyle.

Konfig:

płyta Gigabyte GA-M55S-S3 rev 2.0

karta Geforce 9400 GT 768 MB

4 GB RAM DDRII GoodRam 800 mhz CL5

BIOS Award - niestety dokładnej wersji BIOS’u nie jestem w stanie podać :wink:

procesor - Athlon X2 4850e (stary) i Athlon II X4 645 (nowy)

zasilacz - Fortron 400W

Moim zdaniem padła płyta, jednak mam nadzieję że nie - liczę że coś mi doradzicie :wink:

A czy chwilę po naciśnięciu przycisku zasilania wentylatory robią parę obrotów i stają?

Jestem prawie pewien, że popsułeś płytę.

Dżwięki wydawane w momencie inicjalizacji systemu przez płyty główne z biosem AWARD:

1 krótki beep - poprawne uruchomienie systemu,

2 krótke beep - błąd ustawień CMOS,

1 długi - 1 krótki beep - błąd DRAN,

1 długi - 2 krótkie beep - błąd karty graficznej lub połączenia z monitorem,

1 długi - 3 krótke beep - błąd klawiatury,

1 długi - 9 krótkich beep - błąd ROM,

4 długie beep - problem z wentylatorem CPU/Video

długi beep powtarzany - nieprawidłowo zainstalowany DRAM,

krótki beep powtarzany - problem z zasilaniem

Ale przeczuwam, że już po zabawie.

Dodane 04.08.2011 (Cz) 21:17

PS. Athlon II X4 645 nie ma na liście obsługiwanych procesorów.

Witam

Te analizy piknięć-pierwszy raz się z tym spotykam.

Płyta robi padake-moje zdanie. Procka to się raczej tak nie traktuje-a zarazem płyty gł…

Płyta umarła, a prawdopodobnie kondensatory stabilizujące napięcie.

Ogólnie: płyta do wymiany. Szkoda, ale wina leży po Twojej stronie.

@Szymek1987

Aha, skąd wziąłeś te: 1 długi - “9 krótkich beep - błąd ROM”

Hm :smiley:

@tom615

Każdy producent biosu ma inne sygnały. Gdyby nie one nie wiedziałbyś co jest nie tak :slight_smile:

Wziąłem z Google, jest tego pewno pod hasłami “bios error” czy “bios sygnały”.

no też jestem zdania że tym szarpnieciem rozwaliłem gniazdo procesora przez co są zwarcia, tylko ciekawe czemu na starym procku nie pika :wink: i ta płyta na pewno obsługuje tego procka. mimo pikania z odgłosów slysze że system wstaje i procedura post chyba też idzie wiatraki chodza do momentu aż nie wyłącze pc czyli cały czas czas :wink:

Macie może do polecenia jakąś płytę pod moja konfiguracje wtedy ? moja nowa karta to radeon 4870

Dodane 05.08.2011 (Pt) 12:36

co sadzicie o asrock n68c-s ucc ?

przy okazji odświeżam

Dodane 05.08.2011 (Pt) 18:59

Że tak powiem - temat do zamknięcia, poradziłem sobie sam :wink: Niemniej dzięki za każdą pomoc :]

Płyta zadziałała, czy kupiłeś nową?