Dziwne dźwięki z wentylatora karty graf. Palit GF 6600

(Wojtek1984) #1

Witam Administratorów, Moderatorów i wszystkich Użytkowników tego forum.

To mój pierwszy post, dlatego proszę o wyrozumiałość. Zapoznałem się z regulaminem. Szukałem rozwiązania problemu poprzez wyszukiwarkę forum, ale mój problem jest trochę inny.

Od kilku dni z wentylatorka karty graficznej Palit GeForce 6600 ( tak mi się wydaje po wsłuchaniu się w odgłosy z wnętrza komputera przy otwartej obudowie) wydobywa się dźwięk podobny do odgłosów świerszcza -trudno to inaczej opisać. :frowning:

Mój komputer od nowości nie był cichy ponieważ mam 2 wentylatory na zasilaczu i dodatkowy z tyłu obudowy uruchamiany gdy temp. wewnątrz obudowy przekroczy 38 st. C (ustaw. standardowe).

Po usłyszeniu tych dźwięków przeczyściłem wentylatorki sprężonym powietrzem wentylatorki wszystkie obracały się - niestety nie pomogło i dźwięk występuje nadal.

>>Może mój błąd, że 1 raz przeczyściłem komputer sprężonym powietrzem po ok. roku od zakupu. To czyszczenie teraz było 2 po 6 miesiącach od poprzedniego z dokładniejszym czyszczeniem tego wentylatorka od grafiki, po prostu na początku trochę bałem się użyć sprężonego powietrza, gdyż słyszałem, że użycie pojemnika w nieodpowiedniej pozycji można zamoczyć komputer zamiast wyczyścić.<<

Czyszczenie przeprowadziłem myślę prawidłowo tzn. rurka trzymana klika centymetów od danego podzespołu i ok. 4 godzin nie podłączania komputera, Komputer stoi przy biurku, otwory wentalacyjne mają miejsce do odprowadzania ciepła.

Dźwięki występują podczas całej pracy komputera.

Karta jest jeszcze na gwarancji, więc chciałem zapytać

1.jakiego problemu symptomem mogą być te dźwięki?

1. czy wentylator może wkrótce zatrzymać się i czy istnieje ryzyko spalenia całej karty?

2. czy sklep ma prawo przyjąć ją na gwarancję?(już raz dzwoniłem z innym problemem poradzono mi przeczyszczenie sprężonym powietrzem i reinstalację WinXP. Czyszczenie ok. ale reinstalka na problemy ze sprzętem, jeśli komputer nie zwalnia i nie wykryto wirusów :?: ), dlatego proszę o poradę na tym forum

3. czy jeśli nie dźwiękowi nie towarzyszą zakłócenia obrazu i restarty komputera to mam zignorować taki dźwięk i karta jeszcze długo będzie działać?

Jeśli to coś pomoże to aktualna temperatura karty odczytana z programu NVidia i Hardware sensor Monitor po ok. 3 godz. pracy tylko przeglądanie netu bez grania 55 st. C. W karcie nie były zmnieniane sterowniki, ani nie była podkręcana. Gier przekraczających jej możliwości też nie uruchamiałem.

(klopas) #2

włącz rivatuner i zmniejsz prędkość FAN na grafie...

(Wojtek1984) #3

Ale czy to bezpieczne rozwiązanie?

Czy nie istnieje ryzyko przegrzania karty graficznej z powodu niedostatecznego chłodzenia?

Napisz proszę coś więcej czy to co proponujesz to trwałe rozwiązanie czy ma służyć tylko sprawdzeniu czy po zmieniejszeniu prędkości wentylatora dźwięki ucichną?

Czy to rozwiązanie tylko na czas pracy biurowej a przed włączeniem gry typu NFS Most Wanted Demo należy zwiększyć obroty.

Prawdę mówiąc nie korzystałem z tego programu Rivatuner i nie wiem z jaką mocą pracuje wentylatorek.

Po prostu nie jestem zaawansowanym użytkownikiem, z roku na rok coraz lepiej poznaję obsługę komputera i rozwiązywanie problemów, ale wyznaję zasadę, że jak się nie znam to lepiej nie zmieniać ustawień fabrycznych lub tych które ustawił serwis w sklepie, żeby mi potem nie powiedzieli, że sam jestem sobie winien.

trochę może nie jasno w 1 poście napisałem, ale karta ma 1,5 roku a te wyraźniejsze dźwięki pojawiły się kilka dni temu.

Zastanawiam się czy Palit to dobra firma, czytałem też że do kart ze średniego segmentu rynkowego (moja karta ma 256MB/64bit) dodawane są wentylatory niskiej jakości.

(klopas) #4

palit raczej chłodzeń robić nie potrafi...u mnie temp wynosi koło 80 stopni i wiatraki kręcą się na 30%... przy 100% jest okropnie głośno ale po ok. minucie temp wynosi 65 st...

dasz ze 40% i sprawdzisz temp (sprawdź w rivatuner)

niepowiem ci co jest gdzie bo teraz mam radka i całkowicie inaczej się wchodzi do poszczególnych funkcji... (przedtem miałem GF6600 ale gigabyte)

(Wojtek1984) #5

Klopas wiesz długo wahałem się czy użyć tego programu, (bo przez kilka dni wydawało mi się że dźwięki jakby były cichsze) ale 2 dni temu zainstalowałem,Riva Tuner 2.06 bo znowu się zwiększyły

niestety nie jestem zaawansowanym użytkownikiem, a ten program jest dla mnie za trudny, dobrze że przy wejściu do opcji Power user było ostrzeżenie o możliwych skutkach modyfikacji.

Dlatego tylko przejrzałem te opcje zawsze zamykając program znakiem "x" nigdy "ok" i "zastosuj". jak obniżyć prędkość wentylatorów nie wiem. Mam tylko nadzieję że przypadkiem czegoś nie "podkręciłem", nie chciałbym wykończyć karty, bo sprawny komputer jest mi stale potrzebny.

Jeśli głośne dźwięki to tylko oznaki stopniowego zużycia karty i będzie ona długo działać tylko, że głośniej to mogę to zignorować, gorzej jeśli to oznaka że wkrótce całkiem padnie. :frowning:

Temperatura pokazywana przez riva tuner w czasie pracy biurowej 52 st.C więc sądzę że nie za wysoka, zresztą wszystkie opcje pomioarowe utrzynywały się podczas krótkiego testu na stałym poziomie, bez żdnych wzrostów czy spadków.

Widzę że nie ma wypowiedzi innych użytkowników więc dzięki.

PS sądząc po tym że zmieniłeś NVIDIA na ATI uważasz ich karty są lepsze :?:

To moja 2 karta graf. NVIDIA poprzednia to był stary GF 32 MB z chłodzeniem pasywnym (problemów nie było) , dlatego zadałem to pytanie o wentylator, bo mam poraz pierwszy.

W sumie kto ponosi większą odpowiedzialność za jakość karty producenci NVIDIA/ATI czy inni Gigabyte, Asus, Palit itp. i które części kart graf. te firmy produkują?

(klopas) #6

zmieniłem z nvidia na ati dlatego, że nie było wtedy kiedy brałem kompa lepszej grafy do 500zł...