Dziwne falowanie ekranu

Pewnie laptop jakiś poleasingowy. No nic, na razie jeździć i obserwować :wink: Driverboostera nie używać!
Jakie osiąga temperatury, że piszesz, iż mogą być problemem?

Nie patrzyłem, ale tak przeczuwam, bo jestem chory, okno zamkniete, kaloryfer na MAX, wyposaże sie w chlodzenie pod laptopa

Pobierz HWMonitor, albo inny program i sprawdź jakie temperatury w spoczynku, a jakie podczas obciążenia.
Zrzuty ekranu wrzuć na forum.

Przyczyną takiego falowania (o ile przyjmiemy, że sprzęt jest sprawny) jest niska częstotliwość odświeżania ekranu. Zwykle poniżej 60Hz. Wtedy oko ludzkie jak i kamera jest wstanie dostrzec zmieniające się “klatki” co objawia się tym że powstaje efekt falowania ekranu. Dlatego do minimalnej pracy by uniknąć tego typu efektu należy ustawić częstotliwość odświeżania na minimum 60Hz a najlepiej (by nie męczyć oczu) na 75Hz. Wtedy odświeżanie ekranu będzie na tyle szybkie, że dla ludzkiego oka niezauważalne przez co efekt falowania jest niewidoczny.
Dlatego najpierw by wyeliminować ten efekt trzeba sprawdzić jaka jest ustawiona w systemie częstotliwość odświeżania. Konfigurowanie jej można wykonać z poziomu systemu i jej minimalna i maksymalna wartość zależy głównie od zainstalowanego sterownika ekranu.

Mam ustawione od początku 60Hz

Przy 60Hz falowanie ma prawo wystąpić na niektórych niezbyt jakościowych matrycach. Ustaw minimum między 70 a 75

60Hz to raczej standard w laptopach. Matryce 75Hz to może w gamingowych :wink: Z niższymi się nie spotkałem i wątpię, żeby sterownik puścił inne odświeżanie niż natywne matrycy.

Mam możliwosc ustawienia tylko do 60Hz

Czyli przy tej częstotliwości problemu nie ma, tak?

W stanie spoczynku: https://prnt.sc/q5a4eq
Przy użyciu sporym procesora: https://prnt.sc/q5a56d

Nie ma już aż takich jak były początkowo.

Temperatury bardzo w porządku, ale test obciążeniowy będzie miarodajny dopiero po obciążeniu przez przynajmniej 20-30 min (albo dłużej) kiedy wszystkie elementy laptopa przestaną sprawnie odbierać ciepło.

Czyli to falowanie nadal nie ustało?

Jutro przeprowadzę pomiar jeszcze raz.

Bardzo się zmniejszyło i jest o wiele lepiej niż wczesniej, pomogl Windows Update.

Ze specyfikacji wynika, że HD 4600 maksymalnie może osiągnąć 60Hz. Używaj więc do niego sterownika z WU właśnie i ustaw maksymalną częstotliwość i problem powinien zniknąć.

1 polubienie

Chociaż moim zdaniem te temperatury to ślepa uliczka. Po prostu ta integra to stara karta i niektóre sterowniki mogą się gryźć z nowym Windowsem, dlatego lepiej korzystać ze sterownika, który sam MS dostarcza, bo laptop, tak czy siak, do gier się raczej nie nadaje, więc tutaj walki o każdą klatkę nie ma :wink:

1 polubienie

Laptopa kupiłem za tysiaczka, żeby mieć na czym robić zlecenia, bo stacjonarke mam w piasecznie a sprawy zyciowe tak sie potoczyly ze nie bedzie mnie tam juz tak czesto jak bylem, a posiadanie stacjonarki w miejscu w ktorym mieszkam aktualnie jest niemozliwe.

Jeżeli masz zdolności manualne i jesteś w stanie dobrać się do złącza matrycy to proponuję odłączyć matrycę i podłączyć ponownie do płyty głównej i tak powtórzyć ze 3 razy.

Jeżeli to nie pomoże to można jeszcze spróbować ze złączem przy matrycy.

Miałem podobne sytuacje (zaznaczam podobne) w których po takim zabiegu obraz był normalny.

P.S. skoro to laptop po-leasingowy to nie wiadomo kto tam grzebał wcześniej …

Jeśli to problem zaśniedziałego złącza, to jak wyjaśnisz różnice w działaniu na różnych sterownikach? Szkoda dokładać człowiekowi bezsensownej pracy…

Niezbadane są ścieżki … elektryczne :smile:

To może po zainstalowaniu starszego windowsa problem zniknie? Bo te falowanie po jakims czasie wkurza i dekoncentruje :frowning: