Dziwne objawy- resety i zwisy

Zacznę od początku…

Tydzień temu komp mi nie odpalił- coś tam było napisane o boot … nie pamiętam. W każdym razie oddałem do komputerowego i wpierw stwierdzili że twardy (u kumpla też nie działał twardziel) a później że jakieś piny były krzywe i że już działa…

No to przyjechałem do domu i ładnie. W pewnym momencie zwis i koniec. Już się nie uruchomił. Jadę znów do komputerowego a u nich śmiga normalnie… wracam i u mnie też (? :))

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

Hej !!

W sumie nie sądzę by była to sprawa programów, wirusów, etc, a raczej sprzętu. Zresztą w logu nie ma niczego niepokojącego. Co więc zrobić…

Najpierw - oczywiście po wyłączeniu - spróbuj podociskać wszystkie zespoły w kompie - RAM, karty rozszerzeń (grafika, dźwiękówka, sieciówka - oczywiście, jeśli nie są zintegrowane) kable z dysku twardego i napędów optycznych. Być może coś w nich nie dochodzi i to powoduje błędne działanie kompa. Jeśli to nic nie da, to czas na testy…

Choć najpierw podaj, typ płyty głównej, na której zbudowany jest komputer. Czy częściej zdarzało się, że komputer “pikał” w czasie włączania?? Jeśli tak, to ile razy i jakie to były sygnały ??

Oczywiście jak najbardziej wymienienie taśm łączących twardziela z płytą główną jest zalecane !!

Teraz rzeczywiście czas na testy. Nie ukrywam, że obstawiam albo na błąd kości RAM, albo rzeczywiście na uszkodzenie dysku twardego. Najpierw zaczniemy od RAM-u. Posłużymy się programem Memtest86 3.4. Jest to program bootujący się z dyskietki lub z płyty CD. Dla Ciebie zostawiam wybór, którym się posłużysz. Wersję dla FDD znajdziesz TUTAJ, wypakujesz, odpalisz i program wykona dyskietkę startową. Wersję ISO do wypalenia na płycie CD znajdziesz TUTAJ. Po odpaleniu programu pozwól na przetestowanie pamięci przynajmniej 2, 3 razy. Jeśli otrzymasz w okienku na dole ekranu jakieś wyniki, to oznacza, że pamięć RAM jest uszkodzona.

Jeśli RAM jest w porządku, to potestujemy dysk twardy. Użyjemy do tego programu HD Tune 2.54, który ściągniesz z Vortalu. Po odpaleniu sprawdź w zakładce Health, czy status S.M.A.R.T jest OKI!! Jeśli tak, to przeskanuj jeszcze dysk używając kolejnej zakładki - Error Scan. Dodatkowo podaj jaki jest producent oraz model dysku twardego, byśmy mogli użyć też odpowiedniego narzędzia producenta.

Czekam na wyniki !!

Powodzenia !!

Dimatheus

Nie zdążyłem zrobić testów… komp padł:) No i okazało się, że to płyta główna.

Dzięki wielkie Dimatheus za pomoc!

Pozdrawiam,

Lechoo