Dziwne piknięcia w komputerze

Cześć.Od około miesiąca zauważyłem dziwne piknięcia dochodzące z komputera .Czasem są one połączone z chwilowym 2-3 sekundowym zatrzymaniem obrazu ale nie zawsze.Występują niezależnie co w danej chwili robię na komputerze i jakoś tak nieregularnie,co godzinę może rzadziej .Wydaje mi się że jest to dźwięk taki sam jak przy rozruchu systemu.Tak jakby coś nabierało obrotów przez 2-3 sekundy a potem jest takie tik i wszystko wraca do normy.Wydaje mi się że nic nie zmieniałem w czasie kiedy to się zaczęło.Ze dwa miesiące wcześniej wgrywałem nowy bios i jakieś pół roku temu zmieniałem chłodzenie na procesorze.

Moja konfiguracja:

phenom IIx4 955(SILENTUM PC FORTIS HE 1225)

MSI 970A-G45

GTX460 1gb EVGA

hdd Segate ST500DM002

hdd Samsung 321KJ

COOLERMASTER 460W ELITE POWER

RAM DDR3 CORSAIR 4 Gb KIT TW3X4G1333C9A

To brzmi jak sypiąca się płyta główna.

Sprawdź czy na płycie są spuchnięte kondensatory.

A osłuchaj który to element i wiesz - może to być dysk, napęd.

To wygląda na startowanie dysku z uśpienia, sprawdź w opcjach zasilania czy masz ustawione wyłączanie dysków po określonym czasie.

Mam tam ustawione domyślne-zrównoważony.Jest tam wyłącz dysk twardy po 20 minutach,ale to chyba jak komputer jest nieaktywny.A może ten drugi dysk ,nie systemowy, którego rzadko używam wyłącza się po 20 minutach?

Mogą być to również cewki, chociaż dźwięk z cewki jest inny niż ten który jest przy starcie.

Prawdopodobnie ten drugi dysk. Miałem taką sytuację kiedyś, komp dostawał paru sekundowe freezy co jakiś czas.

Zmienię ustawienia z 20 minut na więcej np 200 i zobaczę ,chociaż to pewnie dotyczy dysku systemowego?

Wyłącz tą opcję, jeśli masz ustawić na 200 minut to po co pozostawiać tę opcję włączoną :wink:

Ta opcja dotyczy wszystkich dysków.

Płyta ma niecałe 3 lata ,MSI MILITARY CLASS II czyli polimerowe i tantalowe kondensatory,ferrytowe cewki jak pisze producent.Chyba nie powinny tak szybko się psuć?

Dodane 29.01.2013 (Wt) 12:20

Tak na wszelki wypadek przestawiłem :wink: bo przestawiłem w wybranym trybie zrównoważonym żeby nie przechodził w tryb uśpienia i nie wyłączał nigdy.Zobaczę teraz.

Dodane 30.01.2013 (Śr) 8:49

Wygląda na to że anqu miał rację i problem ustąpił.Dzięki wszystkim za pomoc.