Dziwne skoki w taktowaniu procesora

(system) #1

Witam , właśnie teraz patrze i mam takie taktowanie

e22rw6.png

i co kilkanaście sekund zmienia na taktowanie oryginalne :shock: o co chodzi ? wiecie co może być przyczyna takich skoków, czy program błędne info wyświetla , a najdziwniejsze jest to, że mam temperaturę średnia 23 C na tym procku :roll:

(Mateusz 931) #2

Z tego co wiem Intela mają wbudowaną funkcję że jeśli nie wykorzystują w pełni mocy to zmniejszają taktowanie aby pobierać mniej prądu (wydzielać mniej ciepła) .. Można to jakoś zmienić w biosie.

Chyba będziesz rozumiał :slight_smile:

(system) #3

no właśnie przed chwila patrzyłem w biosie taktowanie i pisze 2,4 GHz niby wszystko ok :wink: ale czemu program tak śmiesznie pokazuje :?

(Mateusz 931) #4

Włącz coś obciążającego procesor (SuperPi) i sprawdź w CPU-Z - taktowanie zmieni się na takie jakie powinno być. Czytaj uważnie... można zmienić w biosie (lecz ja Ci nie pomogę) aby taktowanie było stałe.

(system) #5

testuje na 16M i nie skacze , na tym programie :slight_smile: użycie procesora 30 % max , ale jak tak będzie skakać to nic mu się nie stanie ? bo płyta , napięcia wszystko w normie i temperatura teraz 24 C się trzyma od godz :wink:

(Jarek Maj) #6

Jedno pytanie masz viste jak tak to można to łatwo zmienić! :?:

(Technik Elektro) #7

chwyć manuala w dłonie i poszukaj ustawienia w BIOS-ie odpowiedzialne za zaniżanie taktowania procesora gdy jest on nie używany w celu ograniczenia zużycia energii.

(kozunio12) #8

sprawdź orthosem i zobacz w cpu-z jakie ma taktowania

(focus.) #9

Domador - dzięki temu Twój komputer pobiera mniej energii - wydajności niższej nie masz (no może o jakieś 0,5%). Jeśli chcesz się tego pozbyć to w BIOSie musisz wyłączyć dwie funkcje:

C1E oraz EIST - znajdziesz je dość łatwo.

(system) #10

ee tam zostawię :slight_smile: zawsze coś przynajmniej temperatura trzyma się w spoczynku 24 C a w grze 31 C :smiley: na intelowskim chłodzeniu :smiley: ale zmienię na jakieś bardzo dobre , to zobaczę ile C będzie :smiley: pewnie 17 :smiley: myślałem że quady trzymają się mocno 36 C a jednak nie :slight_smile: mam wersje GO procesora :-o