Dziwne użycie procesora

Od wczoraj zauważyłem, że po wejściu do Menedżera zadań użycie procesora wzrasta najczęściej do wartości 34 proc. , 50 proc. , 67 proc. albo 100 proc. Trwa to gdzieś sekundę, później wraca do normy (czytaj: wartość ta wynosi 0 proc.). Problem w tym, że komputer troszkę zamula - zdarzają się tzw. zacinki. Takie Pro Evolution Soccer 2009 często chrupnie, Mirror’s Edge takoż (to są gierki, które niedawno chodziły mi bardzo płynnie).

Podejrzewam, że to coś ze sprzętem…

Twardziel wolny od różnej maści syfu (logi czyste, antywirusy nic nie wykrywają, mam uruchomionych tylko 16 procesów, niedawno sformatowałem dysk i regularnie go defragmentuję), w środku komputer wyczyszczony.

Konfiguracja mojego komputera:

Athlon 64 X2 5200+, 4 GB RAM, GeForce 9600 (512 MB; EVGA)

Jakieś rady?

aplikacje potrzebne hd tune (zakładka 1, test wydajności oraz health), następnie jakie procesy żrą zasoby proca ??

Nie rozumiem… :idea:

Przez tę sekundę najwięcej z reguły zżera taskmgr.exe (bodajże Menedżer zadań) i explorer.exe. Procesy te osiągają często 50 proc.

Czasami lsass.exe i csrss.exe coś zeżrą, ale osiągają najwyżej 20 proc. przez tę chwilę.

test wydajności dysku zrób programem hd tune…, procesy działają ok, sprawdź sterowniki od karty graficznej…

Co do HD tune, to tutaj jest opis jak używać tego programu, jakbyś miał problemy => Odczytanie SMART programem HD Tune

Dane:

sssos7.th.jpg ssssno7.th.jpg

PS. Sprawdzić sterowniki do karty, czyli co? Niedawno zainstalowałem najnowsze…

dysk działa poprawnie, tutaj na pewno nie on winny jest przycinaniu się komputera, proponuję przeinstalować system… czyli najdyrastyczniejsza forma reakcji, ale dzięki temu wykluczysz aspekt softwarowy.

Jak napisałem w pierwszym poście, niedawno dysk był formatowany.

Może to pamięć RAM? Czytałem o programie Memtest86 (jest też jakaś wersja z “+” - która jest lepsza?).

Zrobić test?

jakbyś miał uwalony ram, to pierwszym objawem byłby by tzw. BSODY losowe.

A cóż to? W sieci nie ma konkretów…

Jakiś czas temu komputer mi się zawieszał (obojętnie od tego, co robiłem [granie, pisanie, przeglądanie sieci]), teraz jest w porządku (a nic nie robiłem). Po zawieszeniu się sprzętu mogłem ruszać kursorem, ale komputer nie reagował na to, co robiłem. Tylko reset pomógł, ale czasami pojawił się komunikat “Błąd odczytu dysku. Wciśnij Ctrl + Alt + Delete, aby zresetować”. :?: :!:

są to niebieskie ekrany pojawiającie się z “nienacka” :smiley:

Czyli mając na uwadze to, co napisałem w poprzedniej wypowiedzi, to pamięć RAM staje się podejrzanym (chociaż niebieskich ekranów nie miałem)?

PS W programie CPUMark 2.1 otrzymałem wynik 5432,4. Prawidłowy? IMO podejrzanie niski… :confused: