Dziwne zachowanie kompa przy starcie po OC

(Krzych1242) #1

Witam!

Kilka dni temu podkręciłem lekko procesor Core 2 Duo E7400 - z 2,8GHz na 3,15GHz. Od tego czasu komputer dziwnie się zachowuje, gdy go włączam: po wciśnięciu przycisku power startuje na ok. 2 sekundy, wyłącza się, a po kolejnych kilku sekundach włącza się już normalnie. Płyta to Gigabyte GA-EP43-S3L. Wszystkie napięcia są standardowe (nie "auto", ustawione manualnie), procek stabilny (sprawdzany Orthosem, itp.), wszystko chodzi normalnie, temperatury OK. Czy wie ktoś dlaczego tak się dzieje i czy można to jakoś "usunąć"?

Z góry dzięki za pomoc

(McDracullo) #2

Sprawdź pamięci, i ewentualnie daj im o 1 skok większe napięcie.

(Krzych1242) #3

Zmieniałem częstotliwość, napięcie, przekładałem... dalej to samo. Myślę, że jest to związane z płytą główną, bo po zmianie ustawień w BIOSie tez się wyłącza na 4-5 sekund, a potem normalnie startuje.

Wersja BIOS to F8, czyli najnowsza "nie-beta". Pogrzebałem trochę w internecie i znalazłem, że na płytach z P35 takie zachowanie jest normalne. Przyjmując, że na mojej też jest to normalne, to można się tego jakoś pozbyć (np. wgrać BIOS F9 beta)?

(Jjoasz) #4
  1. sprawdz baterie, byc moze bios nie trzyma ustawien,

2. korzystasz z listwy i ja wylaczasz? sproboj bez wylaczania...

3. ustaw fabryczne wartosci dla pamieci (a'propos, szyne PCI masz zablokowana?),

4. niektore biosy (Asus w tym celuje) tak wlasnie maja przy OC - plyta odpala sie z ustawieniami fabrycznymi, potem wprowadza zmiany uzytkownika po restarcie...

(Krzych1242) #5
  1. Bateria OK

2. Wyłączam listwę, ale bez wyłączania jest to samo.

3. Już wcześniej zmieniałem napięcie i timingi pamięci, dopiero po zmianie FSB wystąpiło to dziwne zachowanie. PCI Express jest ustawione ręcznie na 100MHz, innego PCI nie widziałem.

(Jjoasz) #6

no, to pozostaje punkt 4-ty... masz pecha :wink:

(Krzych1242) #7

Rozumiem, że nie muszę się jakoś szczególnie tym przejmować, tak?

Czy opłaca się update BIOS do wersji F9c (beta)? Aktualnie mam F8 (najnowsza wersja "nie-beta").

(Denis Burnos) #8

Według mnie nie ma się czym przejmować. Ponad 2 lata temu podkręciłem swojego E5200 do 3,7GHz na płycie MSI p45 Neo2FR i mam ten sam przypadek: włącza się na ok. 2 sek, restartuje i chodzi już normalnie. Nie znalazłem na to lekarstwa i tak zostawiłem. Do dziś chodzi stabilnie i bez przeszkód. :slight_smile:

(Krzych1242) #9

OK, dzięki wszystkim za pomoc. :slight_smile:

No to kręcimy dalej :stuck_out_tongue: