Dziwne zachowanie kompa

Witam, coś dziwnego zaczyna dziać mi się z kompem. Od paru dni zaczyna zwalniać zwłaszcza start systemu. Mam Athlona 2000 ale plytę główna ustawioną tak, że rozpoznaje go jako 2600, 512 Ram, XP Pro SP1. Do zeszłego tygodnia system ładował się szybciutko, teraz zwolnił do około 50 sekund. Pierwszym dziwnym zachowaniem były różne reakcje stacji dyskietek. Włączała się samoczynnie w róznych momentach (na przykład gdy nic nie robiłem na pulpicie, czy przy zamykaniu systemu) , miałem trudności z odczytywaniem dyskietek (ale nie za każdym razem). Próba odczytywania z dyskietki czasem powodowała również rozruch napędu CD. Czasami odczytywanie powodowało zawieszenie się systemu. Odłączyłem więc stację dyskietek ale teraz problemy mam z CD. Nie reaguje na włożenie płyt, trzeba uruchamiać je ręcznie. Jako opis napędu zawsze pozostaje to co było w momencie uruchamiania systemu. Nawet jeżeli uruchomię kilka płyt to komputer pokazuje że napęd jest pusty lub siedzi w nim ta płyta co była przy starcie. Wyraźnie zwolnił się również dostęp do folderów na twardym dysku zwłaszcza systemowych np. ostatnio kosz otwierał mi się 2 minuty a Mój komputer ok 15 sek. Zwolnienie nie dotyczy karty graficznej, testy prędkości nie wykazały żadnych różnic ze stanem poprzednim. Wygląda na to że chodzi o twardy dysk, CD i stację dyskietek. Czyżby coś z IDE ? Zamierzam trochę w tym pogrzebać więc jeżeli macie jakieś sugestie to proszę o radę.

Szkodniki.

Defragmentacja dysku.

ilość wolnego miejsca na partycji systemowej.

Co pokazuje menadzer urządzeń.

Jakie błędy.

Konserwacja kompa,kurz temperatury i podobne.

Sprzęt - sprawdzenie

System i sterowniki.

To na początek.

Defragmentacja zrobiona, szkodników raczej brak (sprawdzane kilka razy różnymi programami), system nie zgłasza żadnych błędów w urzadzeniach, temperatura stabilna, sprzęt czysty, na partycji systemowej 15 GB wolnego, wszystkie podstawowowe czynności chyba sprawdzałem, jutro spróbuję podmienić kable IDE z innego kompa.

Taśmy sygnałowe wymień na nowe.

Pomyśl co robiłeś i po czym to się zaczęło.

Poczytaj

http://forum.centrumxp.pl/viewtopic.php?t=29728#faq5

Sprawdź jeszcze tryby pracy dysków i napędów.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 851#213851

No właśnie najgorsze jest to że nic takiego nie robiłem. Jedynie zainstalowałem sobie w zeszłym tygodniu EdHTML z Dobreprogramy.pl ale to chyba nie powinno skutkować takim zachowaniem. Program sprawdziłem i był czysty.

Złączono Posta : 02.02.2006 (Czw) 10:29

Dzieki za rady JNJN. Poradziłem sobie. Okazało się że twardy dysk pracował w trybie PIO. Bios pokazywał na starcie że dysk jest w trybie UDMA 5 a XP ciągle używał trybu PIO. Musiałem usunąć sterownik IDE i wtedy XP zaczął używać trybu UDMA 2 i Bios też zaczął pokazywać że dysk jest w trybie UDMA 2. W związku z tym zastanawiam się jak to się stało, że BIOS i XP się poprzestawiały ? Komputer mam w domu i tylko ja go używam więc coś porobiło się samo. Ponadto czy UDMA 2 to maksimum co mogę wyciągnąć ? Według specyfikacji płyty głównej obsługuje ona szybkości do UDMA 6 natomiast nigdzie na twardzielu nie znalazłem informacji ile on może uciągnąć. Twardziel to Western Digital 80 GB z grudnia 2003. Czy ręczne ustawianie szybkości w Biosie może być ryzykowne czy mogę przestawić go na UDMA 3 lub 4 ? Jeżeli ktoś wie gdzie znaleźć specyfikacje dysków WD to będę wdzięczny za info.