Dziwne zawieszanie sie komputera

(Korycio) #1

Witam!

Od pewnego czasu mój komputer zawiesza się. Występuje to najczęściej przy dużym obciążeniu procesora i jego bardzo wysokiej temperatury, ale czasami zawiesza się nawet jak pisze tylko z kimś na gadu-gadu i nie ma różnicy czy siedzę na kompie 15 minut czy 15 godzin, zawiesić się może w każdej chwili, nawet w momencie pisania tego posta, co mam nadzieję się nie stanie. Nie mam pojęcia czym to może być spowodowane. Liczę na to, że ktoś z forum będzie tak miły i pomoże mi uporać się z tym problemem.

Dorzucam jeszcze logo z HiJack'a: http://www.wklej.eu/index.php?id=72d5c970a1

I jeszcze jedno. Zauważyłem że po jakimś czasie od włączenia komputera procesor obciążony jest na 100% mimo, że wszystko jest po wyłączane!

Naprawdę nie wiem o co tutaj chodzi :frowning:

(Dimatheus) #2

Hej,

Zawiesza się, ale nie restartuje??

Sprawdź temperatury procesora programem Core Temp 0.99.5. Sprawdź też, czy chłodzenie procesora działa - czy wentylatorek się kręci. Najlepiej przeczyść wentylator i radiator używając do tego sprężonego powietrza - oczywiście przy wyłączonym całkowicie komputerze.

:arrow: Jaki masz zasilacz?? Sprawdź jego napięcia - przy pomocy programu Everest bądź SpeedFan. Ewentualnie wklej na forum screen'y otrzymanych napięć.

W logu na dobrą sprawę nie ma nic ważnego. Usunąć możesz poniższe wpisy:

# O2 - BHO: My Global Search Bar BHO - {37B85A21-692B-4205-9CAD-2626E4993404} - D:\Program Files\MyGlobalSearch\bar\2.bin\MGSBAR.DLL

# O3 - Toolbar: My Global Search Bar - {37B85A29-692B-4205-9CAD-2626E4993404} - D:\Program Files\MyGlobalSearch\bar\2.bin\MGSBAR.DLL

Uruchom wtedy program Process Explorer 11.33 i sprawdź, który z procesó wykorzystuje tak mocno procesor.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Korycio) #3

Witam ponownie!

Mój zasilacz to Modecom Premium 500W.

Dokładnie tak jak napisałeś. Komputer zawiesza się całkowicie i nic innego mi nie pozostaje jak go zrestartować.

Tutaj podaje screena napięć http://img651.imageshack.us/img651/7402/napiecia.jpg

Komputer jest wyczyszczony, czyściłem go tak najlepiej jak potrafię. Wentylator jest w pełni sprawny

(Dimatheus) #4

Hej,

Jak dla mnie, takie napięcia nie pozwoliłyby za bardzo na pracę komputera w ogóle, więc myślę, że to jakiś błąd - szczególnie te 5V w SpeedFan'ie; ciekawe tylko, że Everest w ogóle nie pokazuje tej wartości. Dokonaj więc pomiaru jeszcze raz - ale tym razem z użyciem najnowszej wersji programu, dostępnej tutaj. Sprawdź też kondycję dysku twardego za pomocą na przykład Ashampoo HDD Control 1.10 - z tego programu też możesz wrzucić screen'y.

A co z temperaturą procesora przy obciążeniu??

Sprawdzałeś, który z procesów obciąża maksymalnie procesor??

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Korycio) #5

Witam!

Prosiłeś o screen Tutaj daje test z ashamopp http://img686.imageshack.us/img686/425/kondycja.jpg

a tutaj z nowego speedfana i core temp przy 100% obciążenia procesora programem Orthos http://img15.imageshack.us/img15/9214/obciazenie.jpg

Chyba juz wiem co tak mi obciąża procesor. Jest to prawdopodobnie gra MMORPG Tibia, lecz wczesniej taka sytuacja nie miała miejsca i mogłem grać dowoli.

(Dimatheus) #6

Hej,

Bardziej mi chodziło o pierwszą zakładkę - Monitorowanie - niż o test samego transferu dysku twardego. Jeśli możesz, wklej screen z tej zakładki oraz status S.M.A.R.T.

Temperatury są OK. Niestety martwi mnie to napięcie 5V - wg screen'u jest o wiele za niskie, co może powodować błędne działanie na przykład napędów, a te mogą nieoczekiwanie zawieszać cały komputer...

Nie do końca rozumiem. Najpierw piszesz, że wszystko jest powyłączane, a jakiś proces zużywa cały procesor; a teraz piszesz, że to gra, w którą grasz... Jak więc w końcu z tym jest??

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Korycio) #7

OK Więc tak.

Tutaj screen o który prosiłeś http://img12.imageshack.us/img12/904/smartuv.jpg

A z tym procesorem to jest różnie. Postaram się wytłumaczyć w najprostszy dla siebie sposób ;p.Czasami jak nic nie robię dosłownie to wtedy system wykorzystuje 100% procesora ale nie zawsze. Później gdy włączę kolejny program np. gadu-gadu to te 100% obciążenia przechodzi na gg. No nie całe 100% bo około 7-10% zostaje przy systemie itd. Czyli jak włączę kolejny program np. windows media player to procesor przerzuca się z gg na wmp. i na gg zostaje kilka % .Wychodzi na to jakby szukał programu na którym mógłby zostać wykorzystany w 100%. Mam nadzieję że w jakimś stopni zrozumiałeś co tutaj napisałem i że wiesz co jest z moim komputerem jest nie tak bo już nie mam sił do niego ;/

(Dimatheus) #8

Hej,

Na dobrą sprawę problem z dyskiem możemy zatem wykluczyć, gdyż ten znajduje się w miarę dobrej kondycji. Delikatne zużycie widać, ale biorąc pod uwagę rozmiar dysku, to ma on już dobrych parę lat... :slight_smile:

Tak, jak pisałem - najlepiej wtedy odpalić Process Explorer'a i sprawdzić, co wykorzystuje cały czas procesora. A może to antywirus dokonuje skanowania w tle w czasie bezczynności. Na przykład Norton 2009 przy takim skanowaniu całkowicie wykorzystuje czas jednego z rdzeni.

Nowsze wersje GG niestety są bardzo zasobożerne... Szczególnie przez reklamy Flash'owe; podobnie przeglądarka, w której otwarte są strony, w których wplecione są reklamy w formacje flash'owym mogą powodować 100% obciążenie procesora - szczególnie jednordzeniowego, czyli takiego, jaki posiadasz.

Ogólnie zawsze jest tak, że nowo uruchomiony program lub proces zużywa maksimum czasu procesora i to akurat jest zupełnie normalne i wynika z zarządzania priorytetami.

Czy masz możliwość sprawdzenia działania komputera na innym zasilaczu?? Bo na podstawie wszystkich tych objawów najbardziej prawdopodobne jest właśnie jego nieprawidłowe działanie...

Pozdrawiam,

Dimatheus