Dziwny dźwięk przy wiatraku

(Sumowski) #1

choler. otóż. ostatnio wyczyściłem calutki komputer z kurzu itp. (wyjąłem wszystkie karty rozszerzeń itd.)

i teraz mam taki dziwny, słabo słyszalny dźwięk przy wiatraczku procesora... jedyne co przy nim robiłem to oczyściłem go z kurzu (a było tego dość sporo)

pytanie: co powoduję ten dźwięk!? w sumie nie przeszkadza to ani podczas użytkowania komputera ani nic z tych rzeczy ale dźwięk ten jakby powtarza się i pulsuję. temperatura procesora w normie.

dodam jeszcze, że gdy uruchamiam jakąś procesoro-żerną aplikację dźwięku tego wcale nie słychać.

:-x

(fiesta) #2

Pewnie się już smaru domaga. Odkręć wiatrak od radiatora, wypnij jego zasilanie z płyty głównej. Odklej naklejkę od spodu wiatraka, wyciągnij zaślepkę, z osi witraka ostrożnie ściągnij zawleczkę z tworzywa sztucznego, wyciągnij śmigiełko wszystko wyczyść delikatnie np jakimś pędzelkiem, nasmaruj ośkę specjlanym smarem (jak nie masz takowego może być wazelina techniczna). I potem wszystkie czynności tylko w odwrotnej kolejności.

(Sumowski) #3

kurde dzięki :slight_smile: zrobiłbym to nawet zaraz...ALE ja to cudo mam na gwarancji. a smaru takowego wcale nie posiadam. a co do przetarcia to na 99%, ponieważ mój komputer jest włączony praktycznie non-stop. najprawdopodobniej zaniose skrzynkę do skelpu (do kolegów :wink:) i mi to zrobią profesjonalnie - przy okazji wybiorę coś na 18-stkę :smiley: :smiley:

ok może mam zwidy-haluny ale słyszę jakby pikanie takie w okolicy procesora? co jest!? lol. takie jakby dane są przetwarzane - np. jak coś się włącza (załóżmy Winamp) przez chwilę słyszę te odgłosy, potem jest cisza (to takie jakby bardzo bardzo ciche piski). *ikonka wariata*

czy ty moze być wina wiatraka???

dzięki :smiley:

(lazikar) #4

hmm trudno naprawde powiedzieć. :?

To może być wina wszystkiego. :smiley:

(fiesta) #5

Możliwe że masz założony czyjnik temperatury na radiatorze. W przypadku zwiększonego użycia procesora jego temperatura rośnie czyjnik wysyłał sygnał , wzrastają obroty wiatraka poprzez wzrost napięcia na nim. Jeżeli temperatura procka jest mniejsza automatycznie obroty wiatraka maleją. W starszych i słabszych typach coolerów nie ma takiej regulacji i wiatrak ma stałe obroty niezależne od temparetury procesora.

(Sumowski) #6

dokładnie tak jest. ale przy obrotach niższych słyszę to coś (czyli wtedy jak nic przy kompie nie robie lub robie coś co nie zżera procesora aż tak)

(fiesta) #7

A słyszałeś o czymś takim jak rezonans ??

Może właśnie akurat przy mniejszej prędkości obrotowej występuje powyższe zjawisko i wiatrak dostaje wibracji, zaś przy większej powyższe zjawisko zanika.

(Sumowski) #8

no tak wiem co to jest rezonans ale wcześniej tych dźwięków nie było

(Krz121) #9

Jeżeli masz jakieś problemy z wentylatorem, a masz go na gwarancji, to oddaj go do serwisu. Albo go naprawią, albo wymienią na nowy

(Spectatorx) #10

A może poprostu go niedokręciłeś?

Posprawdzaj wszystkie śróbki i innego typu połączenia!

Jakb tu było wszystko w porządku to wtedy serwis wita!

Serwus serwis!

Powiedział:

Spectator-pan hardware'u