Dziwny dźwięk wydobywający się z dysku twardego

(system) #1

Hej!

Czasami mój dysk wydaje z siebie krótki dźwięk. Nie wiem jak to opisać. Taki niby pisk. Dzieje się to najczęściej przy starcie systemu oraz pod dużym obciążeniem w grach.

Mój dysk to: Seagate ST380011A (by Everest)

Mobo: AsRock K7VT2

Miałem już kiedyś coś podobnego lecz po takim pisknięciu komputer zaliczał zwiechę. Skończyło się na jego wymianie.

Co to może być?

(Neon1992) #2

Jeżeli jest gwarancja, oddaj go jak najszybciej.

Możesz jeszcze dać screen'a z programu HD Tune z zakładki Health.

(Myfree) #3

Witam

Problem twojego dysku prawdopodobnie tkwi w tym że masz BAD-SECTORS, czyli prościej mówiąc wadliwe sektory danych na HDD( dysku twardym )

spowodowane dużym zużyciem fizycznym dysku.

Niestety jest to uszkodzenie mechaniczne którego nie da się naprawić, najlepszym rozwiązaniem będzie skopiowanie najważniejszych plików i oddanie dysku twardego do firmowego serwisu ( o ile dysk jest jeszcze na gwarancji)

Pozdro

(system) #4

Jaki masz zasilacz?

(Igloolody) #5

Mam Seagate (model ST3160812AS) i po włączeniu komputera też wydaje dzwięk podobny pisku, zgrzytu. Mam go prawie 2 lata i chodzi super. Po prostu taka jest jego konstrukcja. Jak chodzi dobrze to nie ma się co martwić. Gorzej jakby wydawał z siebie stuki. Miałem kiedyś Samsunga, który stukał przy starcie (i nie tylko) i po tygodniu padł.

Złączono Posta : 05.11.2007 (Pon) 18:19

Przy bad sektorach dysk raczej nie piszczy. Miałem bad sektory (bardzo dużo) i objawiały się stukami/tykaniem. Przy kilku bad sektorach nie powinno nic stukać. Piski moga też świadczyć o zużytych łożyskach, ale byłyby one ciągłe, a nie okazjonalne.

Złączono Posta : 05.11.2007 (Pon) 18:23

A co do zasilacza to też moze być przyczyna. Piszczeć może zasialacz przy obciązeniu, jak też płyta główna.

(Gugu007) #6

Kopiuj szybko dane i reklamuj dysk - lub zbieraj kasę na nowy.

Piski świadczą najczęściej o mechanicznej wadzie co skończy się padem - kwestia tylko kiedy.:mrgreen:

(system) #7

Jak sprawdzić bad sectory?

Mój zasilacz to:Codgen 300W

Ciągnie om:

Mobo:K7vt2

Athlona 1800+XP

2 kośco ram 256 i 512

Radka 9550

2CD-romy

1HDD

Stacje dyskietek

Stacje dysków wymiennych i kart (wszelakie karty SD itp)

A oto screen:

(kozunio12) #8

czym prędzej wymień zasilacz! !!

(Gugu007) #9

Faktycznie ta zasiłka nadaje się do wymiany z definicji, niezależnie od działania dysku.:mrgreen:

(Neon1992) #10

W tym samym programie co Ci na początku podałem tylko w zakładce "Error Scan" tylko jak będziesz skanował nie zaznaczaj opcji Quick!

Zasilacz zmień bez dwóch zdań np.

Amacrox Warrior AX450-PNF <- bardzo dobry.

(system) #11

Tylko po co mi aż 450 W?! W tej chwili mam niemarkowe 300W (czyli pewnie mniej niż 300 i wystarcza). Zaraz sie biorę za ten skan.

Odnoścnie screena o który prosiłeś czy jest coś niepokojącego na nim?

Mój średni zapis danych to 25MB\s wg tego programu nie wiem czy jest to istotne.

(system) #12

Nie 450W tylko 400W. Jak nie pasi weź Amacrox Warrior AX400 o mocy 350W.

Najgorsze zasiłki:

http://www.oc-forum.org/Zasilacze-najlepsze-i-najgorsze-firmy-t13020.html

(Emilmlo) #13

On ma 400W :stuck_out_tongue:

Po to żeby był zapas mocy jak będziesz chciał komputer w przyszłości zmodernizować.

Jak nie masz zamiaru modernizować kompa to kup Amacrox Warrior AX400-PNF 350W.

(system) #14

W tym tygodniu kupuję całkiem nowy komputer więc :slight_smile:

Odnośnie dysku 0.00% bad sectors.

Ile może ciągnąć prądu Ati Radeon 9550 128/128?

Mój dysk i 2 CD-Romy?