Dziwny dźwięk wydobywający się z dysku twardego

Hej!

Czasami mój dysk wydaje z siebie krótki dźwięk. Nie wiem jak to opisać. Taki niby pisk. Dzieje się to najczęściej przy starcie systemu oraz pod dużym obciążeniem w grach.

Mój dysk to: Seagate ST380011A (by Everest)

Mobo: AsRock K7VT2

Miałem już kiedyś coś podobnego lecz po takim pisknięciu komputer zaliczał zwiechę. Skończyło się na jego wymianie.

Co to może być?

Jeżeli jest gwarancja, oddaj go jak najszybciej.

Możesz jeszcze dać screen’a z programu HD Tune z zakładki Health.

Witam

Problem twojego dysku prawdopodobnie tkwi w tym że masz BAD-SECTORS, czyli prościej mówiąc wadliwe sektory danych na HDD( dysku twardym )

spowodowane dużym zużyciem fizycznym dysku.

Niestety jest to uszkodzenie mechaniczne którego nie da się naprawić, najlepszym rozwiązaniem będzie skopiowanie najważniejszych plików i oddanie dysku twardego do firmowego serwisu ( o ile dysk jest jeszcze na gwarancji)

Pozdro

Jaki masz zasilacz?

Mam Seagate (model ST3160812AS) i po włączeniu komputera też wydaje dzwięk podobny pisku, zgrzytu. Mam go prawie 2 lata i chodzi super. Po prostu taka jest jego konstrukcja. Jak chodzi dobrze to nie ma się co martwić. Gorzej jakby wydawał z siebie stuki. Miałem kiedyś Samsunga, który stukał przy starcie (i nie tylko) i po tygodniu padł.

Złączono Posta : 05.11.2007 (Pon) 18:19

Przy bad sektorach dysk raczej nie piszczy. Miałem bad sektory (bardzo dużo) i objawiały się stukami/tykaniem. Przy kilku bad sektorach nie powinno nic stukać. Piski moga też świadczyć o zużytych łożyskach, ale byłyby one ciągłe, a nie okazjonalne.

Złączono Posta : 05.11.2007 (Pon) 18:23

A co do zasilacza to też moze być przyczyna. Piszczeć może zasialacz przy obciązeniu, jak też płyta główna.

Kopiuj szybko dane i reklamuj dysk - lub zbieraj kasę na nowy.

Piski świadczą najczęściej o mechanicznej wadzie co skończy się padem - kwestia tylko kiedy.:mrgreen:

Jak sprawdzić bad sectory?

Mój zasilacz to:Codgen 300W

Ciągnie om:

Mobo:K7vt2

Athlona 1800+XP

2 kośco ram 256 i 512

Radka 9550

2CD-romy

1HDD

Stacje dyskietek

Stacje dysków wymiennych i kart (wszelakie karty SD itp)

A oto screen:

http://img135.imageshack.us/my.php?image=hddhk5.jpg

czym prędzej wymień zasilacz! !!

Faktycznie ta zasiłka nadaje się do wymiany z definicji, niezależnie od działania dysku.:mrgreen:

W tym samym programie co Ci na początku podałem tylko w zakładce “Error Scan” tylko jak będziesz skanował nie zaznaczaj opcji Quick!

Zasilacz zmień bez dwóch zdań np.

Amacrox Warrior AX450-PNF <- bardzo dobry.

Tylko po co mi aż 450 W?! W tej chwili mam niemarkowe 300W (czyli pewnie mniej niż 300 i wystarcza). Zaraz sie biorę za ten skan.

Odnoścnie screena o który prosiłeś czy jest coś niepokojącego na nim?

Mój średni zapis danych to 25MB\s wg tego programu nie wiem czy jest to istotne.

Nie 450W tylko 400W. Jak nie pasi weź Amacrox Warrior AX400 o mocy 350W.

Najgorsze zasiłki:

http://www.oc-forum.org/Zasilacze-najlepsze-i-najgorsze-firmy-t13020.html

On ma 400W :stuck_out_tongue:

Po to żeby był zapas mocy jak będziesz chciał komputer w przyszłości zmodernizować.

Jak nie masz zamiaru modernizować kompa to kup Amacrox Warrior AX400-PNF 350W.

W tym tygodniu kupuję całkiem nowy komputer więc :slight_smile:

Odnośnie dysku 0.00% bad sectors.

Ile może ciągnąć prądu Ati Radeon 9550 128/128?

Mój dysk i 2 CD-Romy?