Dziwny komunikat - atak na mój komputer?

(Filippo Pawlik) #1

Witam! Mam pytanie odnośnie do komunikatu, jaki ostatnio pokazał mój Avast. Przeglądałem sieć i w pewnym momencie pojawił się komunikat programu Avast: "Zablokowano niebezpieczne połączenie z witryną /I tu jakaś nazwa witryny, w której nazwie znajdował się wyraz copy /. Najdziwniejsze jest to, że żadna witryna nie pojawiła się na pasku adresu, nie otworzyła się żadna witryna w żadnej zakładce, gdyby nie komunikat Avastu nie wiedział bym w ogóle, że z taką witryną nawiązałem połączenie. Specjalistą od zabezpieczeń i akatków na komputer nie jestem, ale sama część adresu "copy" sugeruje mi, że witryna ta mogła pobrać ode mnie jakieś dane. I teraz moje pytanie: Czy avast jest na tyle skuteczny, że jeśli pokazuje komunikat, że połączenie zostało zablokowane, to zostało ono na prawdę zablokowane? A jeśli nie, to jak groźny może być taki atak, czy może to skopiowanie moich haseł czy może plików z Dokumentów itp.? Żadnych ważnych haseł zapisanych np. w managerze haseł nie miałem, ale czy powinienem np. zmieniać hasła do kont e-mail, które w chwili ataku były zapamiętane przez przeglądarkę?

(_Matthew_) #2

Szczerze mówiąc miałem Avasta ale zrezygnowałem bo niekoniecznie blokował dostęp do kompa, mimo że to wyświetlał. Raz wrzucił mi trojana po tym jak raportował że połączenie zostało przerwane i wszystko ok.

Trudno powiedzieć czy zablokował czy nie, możesz na wszelki wypadek zmienić hasło na maila jeśli nie jest to dla Ciebie problemem, nie zaszkodzi. Co do Avast!, zmień go :slight_smile: Pozdrawiam