Dziwny komunikat przy włączaniu systemu

Od wczoraj, tuż po zresetowaniu komputera (windows najnormalniej w świecie się zawiesił) przy włączaniu systemu zaczął wyświetlać mi się komunikat:

Warning! CPU Ratio changed fail. Set CPU Ratio as Default. Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit!

F1 to continue DEL to enter setup

Po wciśnięciu F1 system operacyjny ładuje się normalnie.

Ów komunikat pojawia się zaraz po włączeniu komputera, pod napisami i żółtym logiem Energy.

Czy ktoś może mi powiedzieć o co w tym chodzi i jak ewentualnie się tego pozbyć? :expressionless:

Zresetuj bios zworką na płycie głównej, a następnie załaduj w biosie ustawienia optymalne.

Musisz chyba przywrócić Bios do ustawień doomyślnych. :slight_smile: Wyciągnij bateryjkę na płycie głównej na minutę, lub użyj zworki. :slight_smile:

Małe pytanie: gdzie jest ta zworka? Jakoś nie bardzo znam się na budowie komputerów.

I jak załadować potem te ustawienia optymalne w biosie?

A po kiego grzyba zworki, bateryjki? Ludzie!

Wejdź do BIOS, zapisz zmiany i po krzyku.

Szukasz jej położenia w instrukcji lub na płycie napisu CLEAR_CMOS lub CLR_CMOS itp.

Łatwiej jest wyciągnąć bateryjkę na parę minut.

PS impassive , ja podaję wszystko tak, aby na 99% wszystko wróciło do normy (reset Cmos+ładowanie ustawień). Skąd ja mam wiedzieć co się tam stało w biosie (co zostało poprzestawiane).

No dobra. Spróbuję. Zobaczymy co z tego wyniknie:)

A często jak ktoś ma wirusa, to inni radzą formatować dysk - żeby wszystko na 99 proc. wszystko wróciło do normy. Jednak ja preferuję mniej radykalne rozwiązania.

Jeszcze kilka pytań zanim rozkręcę komputer: czy po wyjęciu baterii/przestawieniu zworki będę musiała konfigurować przy włączaniu kompa jakieś dane w biosie? Pytam, bo nigdy wcześniej nie miałam okazji w nim pracować.

  1. Jak już przestawię tę zworkę mam włączyć komputer? Czy przestawić zworkę, znów ułożyć ją na swoim miejscu i dopiero wtedy włączyć komputer?

Wiem, jestem nieco ułomna, ale tak się składa, że nigdy jeszcze nie grzebałam przy płycie głównej. Ba! Przy wnętrzu komputera!

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wejście do biosu i załadowanie ustawień standardowych (optymalnych), potem zapisanie, wyjście i sprawdzenie, czy komunikat dalej występuje.

Co do zworki. Robisz to przy wyłączonym komputerze (z gniazdka też). Przekładasz zworkę na chwilę i powracasz do starych ustawień). Możesz uzyskać ten sam efekt wyciągając bateryjkę.

Na teraz zobacz sam BIOS, a grzebanie zostaw na później :wink:

Okey. A więc wybywam na ok 5 min:)

W dniu 28.06.2008 , o godzinie 17:13 został dopisany post przez loretta1316

No. Już zrobione. Wystarczyło wejść w biosa i zapisać informacje:)

Obyło się bez rozkręcania

Dzięki za pomoc:D

Po wyjęciu baterii i zabawie ze zworkami też musiałabyś zapisywać zmiany w BIOS, aby pozbyć się komunikatu (który by i tak pozostał).

Jeśli sytuacja będzie się powtarzać (tj. komunikat powróci), będzie to oznaczać, że bateria na płycie głównej jest zużyta i trzeba ją wymienić.