"Dziwny" nowy wiatrak radiatora

(Rlk120) #1

Kupiłem sobie właśnie nowy wiatrak firmy Zephyr.

Niestety jest on co najmniej dziwny.

Podczas włączania komputera zapiszczało, że CPU Fan error. Mam płytę Asus i Bios AMIBIOS. Coś takiego :

Wszedłem do Biosu i obroty wiatraka dałem na "ignore".

Teraz np w programie Everest te obroty raz się pokazują, raz znikają, potem znów się pokazują itd.

O co z tym chodzi ? Czy to wiatrak jest wadliwy ?

I jeszcze druga sprawa. Ten wiatrak ma dwa razy mniejsze ( z tego co wyczytałem ) obroty od poprzedniego. Czy może to skutkować spaleniem procesora bez ostrzeżenia ? :slight_smile:

(FXJ) #2

Chyba wpiąłeś coś nie właściwie, wiatrak jest 4 czy 3 pinowy? Wpiąłeś na pewno w odpowiednie miejsce CPU Fan?

(Rlk120) #3

3 pinowy i wpiąłem raczej dobrze, poprzedni też tak miałem.

(Gural7) #4

poprostu może bios źle odczytuje info o obrotach ,albo niewiem,może jest tak jak przedmówcą zapytam źle podłączony ,to czy 3 pin czy 4 pin to rybka,to źe się wolniej kręci to niewiele zależy ,firma zephyr robi dobre wiatraki więc ich śmigiełka są lepiej ustawione i dają lepszy przepływ powietrza ,więc luzik,a z tym bym się nie przejmowal ustaw w biosie na ignore i tyle,jeśli wiatrak działa ,albo jest walnięty taki bodajże żółty kabelek który odpowiada za przesyłanie informacji o obrotach i ewentualnym regulacji z poziomu bios (3 pin)

(Rlk120) #5

No wolniej się kręci i już miałem procka 65 stopni :smiley:

Dlatego nie wiem czy ryzykować.

(Gural7) #6

to może masz źle paste nałożoną na procka ?

(FXJ) #7

Poszperaj w biosie na pewno masz coś źle ustawione, poszukaj na pewno bios, kojarzę że komuś to ustawiałem ale o tej godz. nie pamiętam.

(Rlk120) #8

Nie no wiesz, to chyba to, że źle odczytuje obroty.

Tak stiwerdziłem, bo jednak jak dałem na ignore te obroty to jest dobrze :smiley: