Dziwny problem, nowy dysk

Witam

Kupiłem nowy dysk twardy, miałem wcześniej wd 800 80 Gb, oddałem go koledze a dla dziecka kupiłem 20 Gb. Włożyłem go do komputera i teraz mój problem.

Jak włączam komputer to pokazuje mi się taki ekran :

http://wstaw.org/p/6a5c/

I nawet po włożeniu płyty z Xp - kiem nic się nie dzieję.\

W biosie widzi dysk:

http://wstaw.org/p/6a5d/

I oto moje pytanie co mam zrobić żeby zainstalować system ?

wygląda na to że na dysku jest dos, więc on się uruchamia,

musisz zmienić opcję bootowania w biosie z HDD na CD

wtedy uruchomisz kompa z płyty do instalacji systemu i sformatujesz dysk i zainstalujesz system

No w tym problem że bootowanie mam ustawione z CD :frowning:

jaka jeszcze może być przyczyna ?

A może sprawdź jeszcze raz czy faktycznie bootowanie jest z CD? A jeśli tak to może zanim zaczniesz używać nowego dysku - sformatuj go - może utwórz ze dwie nowe partycje ntfs - jedną pod system, a drugą pod dane - programem

GParted 0.4.3-2 http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1738&GParted+0.4.32

Hmm format to może i dobry sposób ale jak mam go wykonać ? Bootowanie na pewno jest z CD.

Ściągnięty plik z programem trzeba wypalić na płytce CD/DVD jako obraz ISO. Potem wkładasz go do napędu CD/DVD i restartujesz komputer - jeśli bootowanie faktycznie jest z CD/DVD - to uruchomi Ci się program GParted. A potem to już tylko uważnie patrzeć i czytać co się wyświetla - program jest bardzo prosty i czytelny. A też jest video instrukcja na “dobrychprogramach” w jaki sposób tworzy się partycje w tym programie - nie zrażaj się tytułem:

“Linux: Instalacja systemu”: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu :wink:

Obsługa programu to nie problem :slight_smile: wypaliłem płytkę i dalej nic, nic się nie dzieję. Już nie wiem co mogę jeszcze zrobić

Eee nio… Jeśli bootowanie jest z CD to musi się uruchomić to co jest na płycie CD - system czy program - “łaski nie robi”.

Przepraszam za może trochę zbyt “podstawowe pytanie” :x ale Ty po włożeniu tej płyty CD robisz restart komputera…?? Może sprawdź jeszcze raz bardzo uważnie ustawienie w BIOSIE - czasem można się na prawdę “zagapić” na byle czym - a problem faktycznie jest żaden… :wink:

Z tego pierwszego screenu - to faktycznie przecież tam się odpala DOS z dysku C…

to w takim razie nie masz ustawionego bootowania z cd

Hej!

Albo nie masz ustawionego bootowania z CD, albo CD nie bootable. Innej opcji nie ma… albo… nie naciskasz przycisku, żeby wystartowało z płyty, bo jeśli tego nie zrobisz to nie wystartuje z płyty.

ps. tam jest taki komunikat… Naciśnij dowolnych klawisz aby urochomic CD czy jakoś tak.

To że nie jest bootowalny CD nie znaczy że nie da się go odczytać !

Każda płytka musi się dać odczytać nawet w DOSIE.

A jeżeli da się odczytać - da się uruchomić programy.

A jak da się uruchomić programy - można zainstalować system.

:slight_smile:

Zrób tak :

1 - Włóż CD/DVD do napędu z systemem który chcesz mieć.

2 - Wpisz D:\

a)Jeżeli się pojawi “Nie ma takiego dysku” lub coś w tym stylu - szukaj dalej. Wpisz np E:\ itd

Jeżeli wykorzystałeś limit wszystkich liter - twój komputer w ogóle nie widzi CD-Romu w dosie więc mogą być potrzebne sterowniki które umożliwią widzenie napędu optycznego w Dosie. Są na stronie producenta.

Warto też sprawdzić czy podczas uruchamiania pojawia się nazwa napędu.

Przykładowo. Primary Master : WD HDxxx 80GB

Primary Slave : TSST Corp DVD Sxxxx

Jeżeli jest wyświetlony tylko dysk - złe podłączenie i/lub ustawienie zwrotek.

Spróbuj poprzestawiać zwrotki w napędach (są z tyłu, 6 bolców z prawdopodobnie włożoną zwrotką)

b)Jeżeli jednak pojawi się D:\ - znaczy że albo to jest twój napęd optyczny albo dysk

Wpisz np. D:\dir

Wyświetlą się wszystkie pliki. Jeżeli w tym czasie napęd zacznie kręcić - bingo!

Masz swój CDrom !

Teraz procedura zależy co chcesz instalować.

Win95/98

D:\setup.exe

WinXP

D:\I386\setup.exe

(chyba tak - jeżeli nie działa to poszukaj pliku setup.exe)

Ok dzięki Ci dobry człowieku, przestawiłem zworkę na cdromie i ruszyło. Zobaczymy co będzie dalej.