Dziwny problem z dyskiem

Mam nastepujący problem najprawdopodobniej z Dyskiem (Fujitsu 40Gb). Nagle zaczął mi sie wieszać system (Win XP Professional) z niewyjaśnionych przyczyn, sformatowałem dysk systemowy, niestety nie pomogło. Winda wiesza się najpierw na kilka sekund, po chwili działa potem wiesza się ponownie i jedyna pomoc to twardy reset, po którym system się już nie podnosi (zwiecha na ekranie ładowania).

Wykluczam problem z systemem bo to samo dzieje się na wszystkich systemach, które instalowałem, wirusów pod windą i pod dosem nie wykryto, hdd regenerator nie znalazł błędnych sektorów, dysk po defragmentacji i skandisku. Inne komponenty komputera działają prawidłowo (sprawdzona pamięć ram i karta graf).

Kompa daje się wskrzesić tylko przez system awaryjny i tam nie ma żadnych problemów, wszystko chodzi jak należy. Na innym dysku komputer również śmiga bez zastrzeżeń, wystarczy tylko że podłącze nawet jako 2-gi dysk ustawiony na slave ten z którym mam problem a winda uruchamiana z innego dysku pada na ekranie ładowania.

Pomocy! Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

___________

płyta główna ECS P6IEAT, Celeron 1Ghz, 458RAM, graf GF4 MX420

a sprawdzałeś czy nie jest to problem prze inny komponęt np zmien karte grafiki na inną i zobacz jak system bedzie chodził lub sprawdż pamieci czy aby nie było przez nie problemów .

Pamięci były sprawdzane, karta graficzna chodzi bez zarzutu. Na innym dysku twardym na tej samej konfiguracji kompa wszystko działa!

jak dysk jest jeszcze na gwarancji to leć oddać.

Jeżeli nie - to używaj drugiego dysku…

Widocznie ten 40GB komplikuje się z jakimś innym użądzeniem które masz podłączone pod kompa.

Dysk nie jest już na gwarancji ;-( , a komplikacja z innym sprzętem odpada, bo na niezmienionej konfiguracji działał od jakiś 2 lat. Drugi dysk to skromne 4 giga więc raczej odpada ;-(

a sprawdzałeś piny ? Połączenie DYSK <=> Płyta główna

Może jakimś sposobem to uwaliłeś. Wymień taśmę łączeniową jeżeli to możliwe. Jak to nie to , to już mi się kończą pomysły :frowning: :frowning: :!:

sprawdz moze czy po podlaczeniu tego dysku do innego kompa bedzie tak samo, jesli tak to przynajmniej bedziesz mial pewnosc ze to dysk

mialem to samo z dyskiem fujitsu, poszedlem kupic nowy (hitachi cos tam) i nadal dzieje sie to samo ale nie tak drastycznie jak u kolegi powyzej, jednak ja sadze ze to wina GeForce :-x

No to teraz zaczynam mieć wątpliwości, nie brałem wczesniej pod uwagę faktu, że problemem może być grafika, choć wydaje mi się że to jednak nie ona.

Inny dysk i chodzi bez zastrzeżeń, więc skłaniałbym się w kierunku dysku.

Nasuwa mi się jednak jeszcze jedna kwestia, czy możliwe aby odpowiedzialny był za to wirus w boot sektorze?? Teoretycznie nie powinien on wówczas stwarzać problemów w momencie gdy dysk jest podłączony jako slave ale być może się mylę.

Zrób diagnostyke dysku najlepiej dosowo,może być uszkodzony.

zastosuj fdisk /mbr

Zdejmij całkiem partycje fdiskiem utwórz jedną i format /u i zobacz.

Jest na jednej taśmie i jak ma uszkodzoną elektronikę to tak będzie.

Wepnij go na drugi kanał IDE jako Master samego i zobacz.

przy systemie XP to się nie przyda wejdz do konsli odrzyskiwania i wybierz FIXMBR, który ma za zadanie ładowanie nowego MBR