Dziwny problem

jak nie to forum, to przepraszam, ale się zupełnie na tym nie znam

sprawa wygląda tak, że komputer został wyłączony…

gdy rano tata go włączył…

na czarnym tle pojawia się wiadomość

"Non-System disk ordisk error

Replace and strike any key when ready"

tata obiecuje, że nic nie dotykał, z TO zrobiło się od razu, kiedy włączył komputer, ale munie wierzę :-k

błagam o pomoc - poinstruujcie mnie, co mam zrobić?

powiedzcie, co znaczy ten błąd

obejdzie się bez informatyka?

sprawdz czy nie ma włozonej dyskietki w stacji :!: jaki system :?:

po prostu bios nie widzi dysku twardego, jeśli nie ma dyskietki w stacji dyskietek, trzeba spróbować docisnąć taśmę sygnałową i molexa, mogł też ulec uszkodzenie MBR to już gorsza sprawa albo dyskt twardy to już najgorsze

w komputerze wgrany był Windows xp /nielegalny/

tata wkładał jakąś dyskietkę z legalnym, tym który mam na swoim komputerze, ale słyszałam,że tam są jakieś zabezpieczenia i na drugim komputerze już ta sama dyskietka nie pójdzie

dzisiaj kupił jakąs gazetę z płytą z Linuxem /wersja Suse Linux10.1 z akceleracją Xgl;wersja instalacyjna i live na jednej płycie i jeszcze jakieś inne aplikacje/i chce zainatalować Linuxa, podejrzewam, że mógł coś majstrować z tą płytą; on się raczej nie przyzna

Marek624 - ja juz pisałam, że nic nie kumam, więc proszę oświeć mnie, bo naprawdę nie załapałam, co napisałeś :oops:

uruchom kompa z cdrom (instalka windy)

nacisnij zeby naprawic windows R

logujesz sie na administratora

login----administrator

haslo–*****takie jakie jest na tym koncie

fixmbr

fixboot

przypuszczam, że rozwalił sektor rozruchowy dysku / MBR /zrób jak pisze ChrisG tylko daj komendę fixmbr nie mixmbr

Błąd został poprawiony :slight_smile:

sorry, że was męczę; resztę łapię, ale co to znaczy: Uruchom kompa z cdrom? włączyłamkomputer, włożyłam płytę i uruchomiłam ponownie

i później, co mam nacisnąć? “R”?

wybaczcie, ale ciężko myślę

zresztą, co by się tu nie nacisnęło, to wyskakuje w kółko ten komunikat, który podałam wcześniej "Non-System disk ordisk error

Replace and strike any key when ready"

ustaw w biosie opcję, aby system ładował się z cd romu

Złączono Posta : 14.09.2006 (Czw) 1:13

i potem jak wystartuje instalator czytaj uważnie

Złączono Posta : 14.09.2006 (Czw) 1:16

w najgorszym wypadku jak nie załapiesz to go przeinstalujesz też będzie działać

](*,) a ten bios, to co to takiego? i co ważniejsze, gdzie mam go szukać

:glupek2: kompletnie chyba cię załamuję, jak czytasz moje posty

Nacisnij DEL(czasmi F2) przry uruchumieniu komputera.I wejdziesz do biosu (taki maly programik sterujacy kompem) :lol: …Szukaj opcji od Boot.

Jako first boot ustaw CDROM.

dzięki za wszystko, ale się okazało, że problem tkwił w niewyciągniętej dyskietce :cry:

przepraszam za wszystko :? rodziców na moment nie można zostawić samych