Dźwięk ze słuchawek słychać w mikrofonie

Witam. Mam taki problem. Ostatnio przeinstalowywałem system, po ponownym pobraniu systemu gdy wchodzę na jakikolwiek komunikator albo nagrywam film OBS’em i jednocześnie oglądam film na YouTube w mikrofonie słychać ogromny przegłos. Tak jakby mikrofon był na tej samej ścieżce co słuchawki. Instalowałem sterowniki Realtek HD Audio ale to nic nie pomogło. Szukałem też różnych sposobów w internecie, ale nic “nie wypaliło”. Proszę o pomoc. Specyfikacje:
Płyta główna: AsRock B450M HDV
Karta dźwiękowa: zintegrowana, AMD High Definition Audio Device

masz win 10 ? to kłania się instalacja lepszego sterownika

Tak, Windows 10. Jakiego dokładniej sterownika?

Zobacz czy masz to wyłączone

Ja mam tak

Pobierz sterowniki stąd:
https://www.realtek.com/en/component/zoo/category/pc-audio-codecs-high-definition-audio-codecs-software
Ew. ze strony ASUSa jeśli nadal to samo.

Pobierałem kilkanaście razy już te sterowniki, napisałem w pościeimage

Te sterowniki nie działają poprawnie na Windwos 10 od wersji 1909 i nowszej. Zobacz sobie na ich datę i czas wprowadzenia nowego typu sterowników DCH do Windows. Proszę nie polecaj czegoś co może mu jeszcze bardziej popsuć. Podane przez ciebie nie będą się odgadywały z ‘Realtek Audio Control’ z MS store. Od dawna Realtek wydaje nowe sterowniki jedynie dostępne jako paczka aktualizacji.

Bez zgryźliwości dziękuję za informację, bo to nowość.
Czy wiesz może, czy wszystkie sterowniki do kart dźwiękowych od 1909 muszą być DCH, czy tylko Realtek, czy tylko tam gdzie nie ma nowszego sterownika?
Czy kart graficznych też się to tyczy?

Spoko, sam mam z tym ogromny problem. W tym momencie jest to etap przejściowy i można używać starszych driverów i DCH na raz. Powoduje to istny zamęt na Win10. Standardowe nie dogadują się z programami z Windows Store - takimi jak Realtek Audio Control, jak je zainstalujesz to program nie będzie działał. W moim przypadku też nie dogadują się z Rozszerzeniem Nahimic - działa mi po HDMI a od ostatniej aktualizacji przestało na wbudowanych głośnikach w laptopa.
Identyczną sytuację mają często osoby ze sterownikami grafiki nvidia - bo dostarcza obie wersje producent u siebie na stronie. Intel to ładnie rozwiązał - jest tylko nowy standard DCH i jak chcesz kontrolę nad nimi to musisz mieć apkę z Windows Store - Centrum sterowania grafiką intel.
Sterowniki DCH będą wymagane od którejś z kolejnych edycji W10 - 21h1 albo późniejszych. To już praktycznie wyeliminuje możliwość instalacji modowanych driverów niepodpisanych przez MS w Windows Update.

I ubije mnóstwo starego sprzętu. Oby do tego nie doszło. A wyłączenia sprawdzania certyfikatów to akurat żaden problem. Nawet na stałe w razie potrzeby. Notę kompilacji w rogu da się usunąć spokojnie wtedy nawet z pulpitu jakimś programem.
Dziękuję za odpowiedź

Odnawiam pytanie

Spróbuj może podłączyć na próbę jakąś tanią kartę na USB. Np. coś z tych: