E5200 niestabilny powyżej 266fsb (3325mhz)

(T0mek95) #1

Witam mam mały problem z oc e5200. Posiadam płyte msi p45 neo3-fr, na której są zworki do zmiany fsb. Aktualnie mam ustawione 266-333 co przy fsb 266 i mnożniku 12.5 daje 3325ghz, napięcie 1.3675, orthos działa i nie wyrzuca błędów. Problem tkwi w tym, że procesor jest już niestabilny przy 280fsb nawet jeśli dovoltuje go do 1.5v. Dzielnik pamięci staram się ustawiać tak, żeby chodziły poniżej 800mhz ew. trochę wyżej. Bios mam wgrany najnowszy, temperatura w stresie poniżej 65 stopni. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, czy to już koniec jego możliwości?

E5200

MSI P45 Neo3-FR

Kingston 2x2gb 800mhz cl6

(Asterisk) #2

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

(JNJN) #3

Każdy CPU kręci się inaczej - ustaw stabilne FSB i tak zostaw.

Mój E5200 ma koniec na FSB 300 i nic nie zrobisz, aby poszedł dalej.

(Jjoasz) #4

na poczatek zjedz z mnoznikiem do x8-10 i ciagnij fsb - nie wychodz powyzej 1.5v, bo to niewiele daje w tym wypadku

napiecia na NB, ram, strap itp. poustawiane?

nie stosuj mnoznika polowkowego, nie wszystkie plyty sobie z tym radza, szczegolnie po OC

(T0mek95) #5

Tak napięcia na sztywno ustawiłem trochę wyższe na ramie i chipsecie. Zaraz spróbuję z niższym mnożnikiem.

PS. Mam jeszcze pytanie co do tych zworek. Czy np jak chce ustawić fsb 300 to zworki muszą być 266-333 czy to nie ma znaczenia i one są poprostu alternatywą do oc?

-- Dodane 03.12.2009 (Cz) 14:57 --

Lipa niby przy mnożniku x10 chodzi na 333fsb i jest stabilny, ale daje mi to samo jakbym miał 266x12.5. Procesor nie jest stabilny powyżej tych 3.4 GHz... ktoś ma jeszcze jakiś pomysł czy to już koniec tego proca?

(Marekglapa) #6

Chyba koniec. Mój E7200 poleciał na 3,5GHz i dalej nie chce. A to jakby nie patrzeć ta sama rodzina.

(Jjoasz) #7

nie do konca,

wyzsze fsb oznacza nizszy mnoznik na ram - to mozna teraz z pamieciami kombinowac...

a to tez wplywa na ogolna wydajnosc systemu 8)

(T0mek95) #8

chodzi ci o to, żebym teraz próbował oc pamięci?

(Jjoasz) #9

a jak :smiley:

po co krecic samego proca, skoro reszta... odstaje 8)

inna sprawa, po co krecisz - dla zabawy czy faktycznej potrzeby?

jesli dla punktow w benczmarkach, to radze stosowac profile w biosie (jesli jest taka mozliwosc) i na karcie - troche pradozerny komp sie staje i nie warto go trzymac 24/7 na wyzylowanych wartosciach

dla proca wlacz eist i c1e, w niczym nie przeszkadzaja a obnizaja mnoznik i napiecie cpu

jesli z potrzeby, to zadbaj o dobre chlodzenie - teraz zima idzie i ogrzewanie wlaczane, co nie polepsza sprawy

(mati75) #10

Ja zacznę inaczej:

Jakie chłodzenie i zasilacz?

(T0mek95) #11

Kręcę i dla zabawy i dla potrzeby w końcu po to wybrałem e5200 i liczyłem na więcej niż te 3.4GHz, a dodatkowa wydajność przyda mi się choćby w GTA IV. Chłodzenie to freezer 7, a zasilacz modecom premium 500W. Wiem, że zasilacz jest na czarnej liście, ale od ponad roku ciągnie tego proca na 3.4 i jeszcze grafike również po oc. Na prawdę nie sądze, że to z winy zasilacza bo sprawuje się na prawdę ok, zero problemów z nim, a jeśli już to zostawie na tych 3.4ghz bo nie mam żadnego zasilacza firmowego na którym mógłbym sprawdzić.