E6850 - pytanie o "CPU Clock"

Witam. Mam C2D E6850 i zauważyłem, że kiedy robię coś obciążającego procek to na podglądzie w CoreTemp proc nie osiąga mi więcej niż 2,66GHz. Dzisiaj odpaliłem poniższy program do podglądu sprzętu i zauważyłem, że “CPU Clock” wynosi 2,66GHz. Pytam: co jest?! To normalne? Przecież proc ma 3.0GHz.

t_scrm_251a7a2.jpg

(Kliknij, aby powiększyć)

Wie ktoś, o co chodzi?

oszczędzanie energii… jak odpalasz coś wymagającego to mnożnik się zwiększa i masz 3ghz…

Wyłącz funkcje EIST w biosie

Zapewne obniża ci mnożnik

Zajrzałem dzisiaj do biosu no i tak:

1. Rozglądałem się za funkcją EIST, ale jakoś ją przeoczyłem :roll:

2. Zauważyłem, że mnożnik mam ustawiony na 8. Zmieniłem go na 9.

3. Odpaliłem system, włączyłem CoreTemp i co widzę? Teraz procek cały czas chodzi na 3000MHz z hakiem :shock:

4. Uznałem, że tak nie powinno być i zacząłem się zastanawiać co spieprzyłem.

5. Wszedłem jeszcze raz do biosu, znalazłem funkcję EIST i przeczytałem opis funkcji C1E, zacząłem kombinować z włączaniem/wyłączaniem tych funkcji.

6. Proc cały czas chodzi na 3.0GHz.

7. Zresetowałem bios :stuck_out_tongue:

8. Niektóre ustawienia zostały (np. mnożnik), ale generalnie wszystko było “czyste”. Ustawiłem sobie niektórze rzeczy tak jak miałem przed grzebaniem (np. wyłączyłem kartę muzyczną, bo mam porządną na PCI i takie tam). Tych EIST i C1E nie ruszałem. W efekcie wygląda to tak:

CPU Enhanced Halt (C1E) - Enabled

CPU Thermal Monitor 2 (TM2) - Enabled

CPU EIST Function - Enabled

I z innych ważnych rzeczy:

CPU Clock Ratio 9X

CPU Host Clock Controll - Disabled (tego wcześniej nie ruszałem, ale nie wiem czy przy tym grzebaniu się coś samo nie zmieniło, więc wspominam tu o tym)

9. Odpaliłem system i CoreTemp - pokazuje dalej 3.0GHz ale czasem częstotliwośc mu spada do 2.0GHz (w nawiasie jest “333 x mnożnik” czyli w tym wypadku “333 x 9” i czasem to 9 zmienia się na 6, wtedy podana częstotliwośc to 2.0GHz)

10. Kiedy wcześniej zmieniałem mnożnik miałem wpisać wartosć od 6 do 9 czyli mając na uwadze powyższe 6 to mininalny mnożnik i kiedy nic się nie dzieje procek zwalnia do 2.0GHz.

No i moje pytanie: namieszałem czy tak ma być? Nie miałem przy sobie CPUZ, jutro jak będę przy kompie, o którym mowa sprawdzę jeszcze te taktowania CPUZ, bo w CoreTemp trzeba odświeżać co chwilę i wydaje mi się, że przez to odczyt może być niedokładny w czasie.

mam tak byc, tak jak powiedział klopas, jak włączysz cos wymagającego to się zwiększy

No tak, ale popatrz:

On caly czas chodził na 3.0GHz i co chwilę na sekundę mu taktowanie spadało do 2.0GHz. Dziwne mi się to trochę wydaje. Co myślisz na ten temat?

Ogólnie to sprawdzę jeszcze jutro te taktowania CPUZ.

nie masz się czym martwic :wink:

u mnie jest to samo, jest 1.8, a jak nic nie robie spada do 1.2 :wink:

Daj mnożnik x9 / fsb 1333 / i Eist -> disable

Widzę, że dalej nie rozumiesz. Włączony mam tylko CoreTemp, nic nie robię i pokazuje mi 3.0GHz i raz na jakiś czas (pół minuty?) częstotliwośc spada dosłonie na sekundę na 2.0GHz, później znowu wskakuje na 3.0GHz. Cały czas nic nie robię.

Podejrzewam, że może to być spowodowane opóźnieniem w pomiarze w CoreTemp, bo trzeba mu klikać “odśwież” (F5).

włącz te eist i mnożnik spadnie do 6 jak nie będziesz korzystał z kompa a jak zaczniesz to będzie miał 9 lub będzie skakało…

PS. amd na CnQ i do tego trzeba stery na windowsa… czy EIST tego nie wymaga?

Sprawdziłem taktowania CPU-Z i jest tak jak chciałem. Kiedy nic nie robię chodzi na 2.0GHz a jak np. odpalę instalkę czegoś to wchodzi na 3.0GHz :slight_smile: CoreTemp mnie zmylił z tymi taktowaniami.

No i winą wszystkiego był za niski mnożnik ustawiony w biosie :x