E8400, godram pro 900, ustawienia bezpieczne na codzien

(Seeadv) #1

Witam

Poawiłem się troche w OC - został jeszcze spory zapas ale narazie wystarczy mi tyle ile wyciągnąłem (E8400 na 4,11GHz przy 1,31V).

Teraz pytanko: jakie ustawienia są bezpieczne do pracy na codzień, tak żey nie przyczyniały się do skrócenia czasu życia podzespołów.

Obecnie mam tak:

E8400: FSB 417MHz, 3,75 GHz, 1,23 V

2x1GB goodram Pro, na tym FSB i dzielnik 5:6, 1001MHz, 2,16 V (zastanawiam sie czy nie obniżyć do 2,11 V)

NB : 1,3V

płyta Foxconn P35A-S

Czy takie ustawienia są ok?

(Lukaszwasinkiewicz) #2

Domyślne producenta? :wink:

(niezDarek) #3

jeśli podkręcisz i komp będzie działał przez ok godzinkę z włączonym programem Orthos to powinieneś na takich ustawieniach bezpiecznie korzystać z kompa dokładnie to nie da się stwierdzić przy jakich będzie działał bezpiecznie bo każdy procek inaczej sie kręci, zależy także od zasilacza

(Gugu007) #4

Czas pokaże - u mnie po miesiącu wysypały się pamiątki.

Zapewnij kompowi dobry zasilacz i dobre chłodzenie.:mrgreen:

(Kabuto1378) #5

zastanawiam sie czy nie obniżyć do 2,11 V

jeżeli będzie stabilne to jak najbardziej

procesor - nie przekraczaj 1.35, podobno procesory z serii 8xxx są wrażliwe na dovoltowanie.

(Seeadv) #6

zmniejszyłem FSB do 400MHz (proc na 3,6 GHz), 1,22V

RAM na 960MHz i 2,06V

NB zostawiłem na 1,3V

Zasiłke mam dobrą :] Corsair 620W ma zapasu jeszcze sporo:P

chłodno tez jest, proc przy ok 4GHz i 1,32V w stresie miał ok 58stopni (62-64 na rdzeniach)

(Kurzyk Zbw) #7

Zastanów się ile jest Ci potrzebne na co dzień. Większość ludzi nie wykorzysta tych 4GHz chyba, ze w Orthosie :stuck_out_tongue: Te początkowe ustawienia były ok. Pamięci możesz spróbować trochę odwoltować.

(klopas) #8

no i co z tego? przecież jak podkręcamy taki sprzęt to robimy to dla przyjemności a nie wydajności :slight_smile:

(Seeadv) #9

dla przyjemności to własnie podkręciłem dzisiaj do 4,11GHz :] ale to z dzielnikiem 1:1, innym razem z dzielnikiem 5:6 doszedłem do 4GHz i RAM na 1068 MHz :]

ale tak na codzień to właśnie te 3,5-3,6GHz wystarczy mi, RAM na 960Mhz teraz mi dziala na timingach 5-5-5-15

a 1,3 na NB to nie za duzo na stałe ustawienie?

(Kurzyk Zbw) #10

No ale po co nam te 4GHz na co dzień, aby zwiększają się rachunki za prąd. Oczywiście można się pobawić w wysokie OC lecz na co dzień takie ustawienia są nie potrzebne.

(klopas) #11

jak pokręcisz do 3.5ghz a do 4ghz różnicy w rachunkach nie zauważysz...

ramy lekko podejdą na 1100mhz i maxymalnie na 1200mhz :wink: przy 2.1V oczywiście

(Kurzyk Zbw) #12

Trochę zawsze wzrosną, lecz jednak będą to śladowe kwoty. A nie lepiej odkręcić procka i puścić go na niższych taktach? Często te GHz się nie przydadzą, a wentylatory potrafią nieźle wkurzyć.

(Seeadv) #13

o wentylatory sie nie bojcie :stuck_out_tongue: moja Noctua (a w zasadzie moje Noctuy:) są cichutki ze nic nie słychac, a jak jeszcze zjade z obrotami na ok 600obr/min to nawet przykładając ucho tuż obok wentyla nic nie słychać :slight_smile:

A na maxa rozkręcone też prawie niesłyszalne są,

(Błażej) #14

Proca spokojnie na codzień możesz trzymać na 1.3V-1.4V jak temperatury masz dobre

Pamiątki na D9 często padają ale dopiero jak przesadzisz więc nie przekraczaj 2.2v, chyba że przy tej wartości są gorące

(Seeadv) #15

a na NB 1,3V na codzień to nie za dużo?

(Darth ReX) #16

Przy jakim napięciu? Spróbuj obniżać timingi do CL4

Myślę, że nie

(Kowalik2000) #17

seeadv , ma do Ciebie dwa pytania?

gdzie ustawisz dzielnik pamięci na 1:1? czy w fox ratio? jeśli tak to mam chyba starszego biosa...

jak zmieniasz napięcie procesora?

(Sk91) #18

Nie wiem skąd ty takie napięcie wytrzasnąłeś do tych Goodramów.

Goodram PRO na 2,1V mogą zrobić 1200MHz. Więc na twoich ustawieniach takie napięcie jest za duże.

Wystarczy 1,9V i zrobią 1100MHz. Oczywiście gdy masz dobre sztuki. Wszystko zależy od szczęścia. :slight_smile:

(Owca 92) #19

na codzień NB 1,4V jest dobrze :slight_smile: P35 znosi wysokie temperatury równie dzielnie co P4

(Kowalik2000) #20

czy może ktoś powiedzieć jak na tej płycie zmienić napięcie procesora?