E8400 - wysoka temperatura w IDLE

Mam E8400 od 2 miesięcy, na nim chłodzenie Scythe Ninja II, na płycie MSI Neo3-FR.

Procesor jest podkręcony do 3.6GHz i w IDLE jego temperatura (wg programów) wynosi podobno 47-50*C - obroty wiatraka na procu są regulowane automatycznie.

W stresie dochodzi nawet do 70*C! Ale komputer chodzi stabilnie nawet podczas wielkich upałów(w pokoju 28-30*C…) w wakacje(np 4 godz grania w GTA IV nic mu nie robiły). Sprawdzałem więc kilkakrotnie paluchem temp. coolera przy samej podstawce(konkretnie to tych najniższych płytek aluminiowych bo rurek nie da się dotknąć) i ni jak nie czuć tych 70*C… :roll: Obawiam się że czujnik jest przetrącony…

Z tego co czytałem to bardzo wiele egzemplarzy tego modelu ma problem z czujnikami.

Nie przejmowałem się tym bo co mnie interesuje temp jak wszystko hula stabilnie, ale dzisiaj zapragnąłem zakręcić się na 4GHz i tu powstał problem. Ustawienia w BIOS’ie zmienione, system sie ładuje normalnie, zapuszczam więc SuperPi na próbkę 16M, a tu po kilku przebiegach ZONK w postaci takiej, że wyskoczył bliżej nie zidentyfikowany błąd i kalkulacja sie zatrzymała. W Orthosie był ten sam problem. Powodem tego była temp rdzeni, która wynosiła podobno 82*C przez co płyta wszczęła alarm.

I tutaj pojawia się moja pytanie, czy ktoś miał podobny problem? Co jest bardziej prawdopodobne, że to wina czujnika, który przekłamuje i przez to płyta wszczyna alarm, a może chłodzenie za słabe? Ale czy to w ogóle możliwe że Ninja II sobie nie radzi?

u mnie na tym samym procu podkręconym go 3,47 ghz temperatura wynosi ok 38 bez stresu w stresie ok 63 * , co do błędu w orthosie to u mnie powyżej obecnego taktowania po niecałych 2 min wyskakuję błąd więc te 4 ghz to za duże oc

U mnie w Orthosie zaraz po naciśnięciu Start sie wykrzaczył. Nie pamiętam co dokładnie napisał bo sie strasznie zestresowałem(głośniczek systemowy zaczął alarm) bo naprawdę kupe kasy wydałem na ten komputer i bałem sie żeby nie przyjarać procka. Chociaż do spalenia to jeszcze daleko było. W każdym razie na czerwonym tle w Orthosie pisało “Test Failed” i coś jeszcze ale nie pamiętam co… :frowning:

PS. Obroty wiatraków ustala sobie płyta, ale jako minimalne obroty mam ustawione 33% mocy, bo bardzo zależy mi na ciszy i przy takich ustawieniach przy buszowaniu w Internecie jest b.cichy.

Temu gościowi płyta nie protestowała a temp szalone: http://forum.pclab.pl/t366841.html

możliwe że czujnik uwalony , ale i tak 3,6 ghz to dość więc jak nie chcesz podkręcać chłodzenia to daj sobie już spokój z oc

rownie dobrze cooler moze byc nie docisniety lub pasta zle nalozona… lub za wysokie ‘volty’

u mnie chodzi e8400 na 3.6ghz (400x9) non-stop przy vcore 1.275v :smiley:

i nie wyskakuje w occt powyzej 65C, w idle ma 45C@900 rpm na tt bigT

450x9 robi na 1.35v i wystarczy obroty zwiekszyc do 1.2k na cpu, by zachowac temperatury w idle - stress dochodzi do 70C… 80C lapie przy 490x9 i 1.41v

doloz wentyl drugi i zobacz wtedy, zapewniej chlodzenie mobo i przewiew w budzie, to moze pojdzie te 4ghz…

zalezy jeszcze od rewizji, nowa E0 kreci sie lepiej podobno niz starsza C0 (ktora posiadam)

Teraz zrobiłem tak: przetaktowałem w BIOS’ie procka i od razu na sztywno ustawiłem wszystkie wiatraki na pełen gaz, więc szum jest spory.

Ale zrobiłem kalkulacje SuperPi 16M i temp nie wyszła poza 68*C. W IDLE było 51*C(start na zimno). Zapuściłem więc Orthosa i temp błyskawicznie zaczęła rosnąć aż doszła do 80*C na rdzeniach. Zatrzymałem go i od razu spadła do poniżej 70*C.

Wiatrak na coolerze wg specyfikacji robi max 1000RPM.

Komputer składany był na zamówienie w Esc.pl, z Ninja II była jakaś pasta dołączona i chyba ją nałożyli bo nie było jej w pudle.

Cooler chyba sie dobrze trzyma bo nie da sie nim poruszyć. Próbowałem nawet dociskać ręką go do procka, ale nic sie nie zmieniło, więc chyba dobrze siedzi.

Mam pastę Arctic Silver 5 bo robiłem w zeszłym roku z kilkoma komputerami(wymiana procków, rozkręcanie na części pierwsze, czyszczenie i składanie do kupy) i została jej sporo. Jak sądzicie, czy była by lepsza od tej dołączonej do coolera?

Zakładając, że nie nałożyli tej od coolera tylko jakąś tanią kupe to jaka mniej więcej może być różnica jakby sie nałożyło porządnej pasty?

U mnie napięcie przy 450x9 wynosi 1.35 V, czyli tak samo jak u Ciebie.

Fakt, że 3.6GHz to dużo, ale wiecie do tej pory jechałem na procku 1.1GHz i po prostu teraz mnie niesamowicie kręcą takie dużo częstotliwości. :smiley: Zachłanność taka. :lol:

Wiatraki przedstawiają się tak: na przodzie ArcticCooling 120mm wdmuchujący, na tyle ArcticCooling 120mm wyciągający, jest jeszcze 120mm w zasilaczu, i na procu z boku coolera też jest 120mm.

A ten wentyl to gdzie dołożyć? Na cooler? Nie mam już wolnych gniazd do wiatraków na płycie.

PS. Ma ktoś tą Ninje II na jakimkolwiek procku? Jakie tempy? Wziąłem ją bo wyczytałem, że jest wydajna i cicha w IDLE. Myślałem że poradzi sobie z 4GHz grzałką.

Tego posta napisałem na 4GHz i jest stabilnie jak na razie, ale głośno.