Edycja menu GRUB 2, zmiana hasła do systemu i KDwallet

Używałem jakiś czas ubuntu, przestałem, teraz wróciłem, tyle że na Kubuntu w wersji 9.10. W starym Ubuntu, aby edytować menu Gruba (wukluczyć niektóre pozycje, zmienić czas, domyślą pozycję) wystarczyło chwilę pogrzebać w pliku menu.lst, a teraz w nowym Kubuntu nie ma takiego pliku i nie potrafię nic zmienić. Bardzo mi na tym zależy, ponieważ moi rodzice chcą nadal korzystać z Windowsa i denerwuje ich, że jak zapomną zmienić to włącza się Kubuntu.

Jak teraz się to zmienia?

Drugie pytanie: jak zmienić hasło do systemu, lub całkowicie wyłączyć żądanie hasła przy starcie? Przy instalacji podałem hasło, a teraz nie mogę nigdzie znaleźć opcji jego zmiany ani wyłączenia.

Pytanie nr 3: Jak zmienić hasło do KDwallet? Szukam, szukam i nie mogę znaleźć. Czy istnieje opcja zapamiętania tego hasła lub wyłączenia?

GRUB 2 zapisuje swoją konfigurację w pliku /boot/grub/grub.cfg.

W konsoli wpisujesz: passwd i podajesz nowe hasło.

Możesz po prostu włączyć automatyczne logowanie do środowiska graficznego. Dokonasz tego w ustawieniach swojego menadżera logowania (pewnie masz KDM lub GDM).

Otwierasz menadżer portfeli, klikasz prawym na Default (bądź inną nazwę, jeśli zmieniałeś) i z menu wybierasz “zmień hasło”.