[Eee PC] Instalacja Debiana z pendrive

Hej!

Ostatnio zakupiłem sobie Asusa Eee 1005 i chciałem sobie zainstalować na nim debiana. Według informacji znalezionych w necie udało mi się zassać plik boot.img.gz (nie jestem pewien czy do dobrej wersji) i rozpakować go na uprzednio sformatowanego pendriva (formatowałem go pod winda). Następnie wpakowałem tam .iso Debian 5 lenny. Zmianiam w netbooku priorytety bootwania, tak żeby sie najpierw bootował z pendriva i nie jestem pewien czy dobrze to zrobiłem… Wkładam pendriva i się nie bootuje ani nawet nie próbuje :roll: A więc mam takie pytania:

  1. Skąd zassać odpowiedni plik boot.img.gz do najnowszego wydania stable debiana.

  2. Jak sformatować pod linuxem (przygotowuje pendrive na innym kompie) pendriva tak żeby nadać mu flagę boot (podobno trzeba to zrobić). I w ogóle jak odczytać jaki pendrive ma identyfikator? Używam Ubuntu i tam od razu montuję się w /media a w /dev nie mogę tego znaleźć :confused: Próbowałem fdisk i z moich obserwacji wynika że pendrive to sdb1 ale jak to sprawdzić?

  3. Jak się zmusza Eee pc do bootowania z pendriva? (bo nie jestem pewien czy teraz jest OK :wink: ).

Proszę o pomoc i pozdrawiam

http://www.idg.pl/news/137979/UNetbooti … .plyt.html

Jak napisał hevet , w tej sprawie możesz się zainteresować UNetbootin - programik specjanie przeznaczony do robienia bootowalnych pendrivów z Linuksami. Info na IDG jest jakieś dziwne, tu troche przejrzyściej: http://pl.wikipedia.org/wiki/UNetbootin.

A co do innych pytań, to flagę boot nadajesz np. w gparted, klikając w nim prawym na partycję na pendrive i wybierając “Zarzadzaj flagami”. W gparted łatwo odróżnisz pendrive od dysku, bo wszystkie dane (wielkość, partycje) są podane na tacy. (UNetbootin sam się zajmuje ustawieniem tej flagi).

A w kwestii bootowania z pendrive, to warto go umieścić w porcie przed wlączeniem (piszę to dla zasady).

ściągasz netinstall i za pomocą unetbootin robisz live usb i instalujesz.

Dzięki za odpowiedzi, zadziałało ale ostatecznie robiłem troszkę inaczej :slight_smile:

Wystarczyło rozpakować paczkę spakowaną Gzipem i wrzucić na pendrajwa obraz specjalnie przygotowany dla tego rodzaju pamięci przy pomocy Image-Writer , udostępnianego chociażby przez producenta systemu Moblin :slight_smile:

Szczerze, to tylko Windows wymaga takich rzeczy :slight_smile:

Co do formatowania to masz do wyboru: mke2fs (Ext2), mke2fs -j (Ext3), mkreiserfs (ReiserFS), mkfs.jfs (Jfs), mkdosfs (FAT) :slight_smile:

Fdisk -l , lsusb , ls /dev :slight_smile:

Z pendrive się nie da zainstalować, bo szuka pakietów na CD i nie rozpoznaje innego nośnika. Próbowałem nawet w konsoli podmontować i wskazać mu ścieżkę do pendrajwa ale Debian się buntował. Przynajmniej mi się nie udało a próbowałem kilka razy ale może Ty znasz sposób instalacji Debiana z pendrajwa to z chęcią skorzystam z twojej rady, bo nie raz nie mam płyty pod ręką a potrzebuję czasami na niejednym kompie zainstalować Debiana :slight_smile:

Pozdrawiam!

To działa na netinstall -> http://wiki.debian.org/DebianEeePC/Model/1005HA