Ekran, gry i oczy - problem z odpowiednim wyborem

(LonngerM) #1

Witajcie.

Mam pewien problem. Aktualnie posiadam monitor BenQ G2222HDL i jest on naprawdę super, ale pojawia się pewne "ale".

Oglądanie filmów, praca przy edytorach tekstu i w środowisku Visual i Eclipse oraz bardzo duża część gier nie sprawia nawet małego dyskomfortu dla oczu. Niestety w przypadku coraz większej liczbie tytułów (gier akcji) oczy mnie bolą. Przykładowe tytuły przy których mam problem: "Dead Island", "Shank 2", "Crysis 2" i troszkę starszy tytuł "Stalker Zew Prypeci". Ale dla przykładu w "Mass Effect 3" czy też "Assasin`s Creed 3" nie ma żadnego problemu i nawet długa gra nie powoduje dyskomfortu.

Po kontakcie z okulistą dostałem poradę by dbać o odpowiednie nawilżenie i co godzinę robić przerwę, ale dziś przy Shank 2 już po 20 minutach moje oczy miały dość.

Podejrzewam, że to jest kwestia kontrastu odświeżania itp.

Dlatego prosiłbym o pomoc z wyborem monitora typowo pod gry. Moje wymagania (opcjonalne):

• Przekątna 22"

• Rozdzielczość 1920 x 1080

• cena do 700zł... oczywiście im taniej tym lepiej

Przekątna i rozdzielczość uzależnione są od mojego aktualnego ekranu - większy komfort pracy jest gdy ekrany posiadają tą samą rozdzielczość i wielkość.

A może macie inne rady dotyczące mojego problemu niż inny ekran?

(Qba_) #2

Jeżeli masz możliwość, to zmniejsz odświeżanie monitora. Obraz wtedy będzie wolniej migotał przez co oczy będą pewnie trochę mniej bolały.

(Lewanxd) #3

Qba_ myślę że nie masz racji. Właśnie im większa częstotliwość tym bardziej ludzkie oko nie dostrzeże pojedynczych klatek, im więcej klatek w sekundzie tym bardziej obraz staje się płynny i migotanie przestanie być zauważalne

(Qba_) #4

@Lewanxd, a to może mi się coś popierniczyło, w takim razie przepraszam za błąd.

(LonngerM) #5

Niestety na bieżącej rozdzielczości max odświeżanie to 60Hz… Teoretycznie mój ekran na jakiejś rozdzielczości (podejrzewam, że na 1024x768) powinien mieć max 75Hz, ale dziś sprawdzałem i na każdej rozdzielczości max to 60Hz:/

Znacie może jakiś sposób jak wymusić 75Hz na moim BenQ?

(Fanboj O) #6

Zmiana kabla cyfrowego na analogowy. Ale jeśli chodzi o monitor LCD, to tzw. odświeżanie nie ma w nim znaczenia.

Oczy cię bolą, bo:

a) podświetlenie masz zbyt na max ustawione

b) masz monitor nieprawidłowo ustawiony względem okoliczności oświetleniowych (lampka, okno itp)

c) podświetlenie migota (usterka).

(LonngerM) #7

Na analogowym nie da się pracować:/ Strasznie sieje przy obrzeżach, przejście na kabel DVI był zbawieniem.

c - wykluczam, nie ma żadnego migotania, przynajmniej ani ja, ani osoby postronne tego nie zauważyły - jeśli masz jakiś sposób na sprawdzenie chętnie go wypróbuje.

b - jak należałoby więc ustawiać? Mam profile w ekranie, które wykorzystuje (Standard, Film, Gry, Eco)

a - możliwe… z tym będę musiał się pobawić, ale to dopiero w poniedziałek… bo wcześniej nie będę mieć do komputera dostępu

(Fanboj O) #8

Bardziej chodzi o odpowiednie ustawienie monitora, żeby np. zza pleców nie odbijało/refleksowało okno ze światłem słonecznym. Żeby patrząc w monitor nie wpatrywać się jednocześnie w żarówkę lampki nocnej

Ustaw na ekranie białe tło. Zbliż oczy na 30-40 cm od ekranu. Migota?

(pstrowsky) #9

Niestety ustawienia standardowe przy podświetleniu LED wołają przeważnie o pomstę do nieba. Musisz sam wysterować monitor, pomocne mogą być aplikacje, które do tego służą.

http://www.ziolek.pl/kalib/kalibr.html

http://blog.krawcywizerunku.pl/kalibracja-monitora/

http://internet.gadzetomania.pl/2010/09 … ac-monitor

Twój monitor jest tani, ze słabej jakości matrycą więc możesz mieć problem z prawidłową kalibracją.Spróbuj gdzieś u kolegi, innego rodzaju matrycy np IPS, PVA itp. Teoretycznie 60Hz w monitorach LCD powinno generować niemigoczący (stały) obraz.

(Rovou5hou) #10

Nie każda osoba zauważy migotanie na pozomie 150 lub więcej Hz. Ba, zapewne nawet mało która. Sposób na sprawdzenie częstotliwości wygaszania podświetlenia jest podany na dole artykułu http://www.tftcentral.co.uk/articles/pu … lation.htm . Potrzebujesz jedynie aparatu fotograficznego obsługującego tyb priorytetu przysłony.

Jeśli chodzi o ustawienia monitora to staraj się nie szaleć z jasnością, jej nadmiar męczy oczy. 130-150 cd/m^2 wystarczy w porządnie oświetlonym pomieszczeniu, 80-90 przy słabszym świetle, a dużo mniej w przyciemnionym wieczorową porą. Przyda się też porządne oprofilowanie kolorymetrem. Umiejętnie zrobione poprawi poziom czerni dając wyższy efektywny kontrast, zneutralizuje szarość i złagodzi problemy z fabrycznymi mankamentami danej matrycy (np. typu black crush) - czyli w praktyce da odetchnąć oku.

(LonngerM) #11

Ok… więc tak, sprawdziłem i podświetlenie nie migota, a po zabawie kontrastem i jasnością, to dopiero przy ustawieniach prawie na minimum jest (prawie - jest lepiej, ale oczy mimo wszystko łzawią - będę omijać te tytuły) wszystko ok…

Tak czy siak będę musiał się zastanowić w najbliższym czasie nad ekranem typowo do gier.

Dzięki wszystkim.