Ekran nie rozciąga obrazu

Witam!

Nazwałem ten wątek tak a nie inaczej, ponieważ nie mam innego pomysłu jak to opisać. Mój problem polega na tym, że jak wybiorę rozdzielczość mniejszą niż natywną (czyt. 1024x768) ekran nie rozciąga do pełnego ekranu (kij z pikselizacją, byle by było) tylko wyświetla tak, że zostają “wolne” piksele. Najbardziej mi to doskwiera przy BIOS’ie i ekranach startowych Windows’a (640x480). Mianowicie wygląda to tak: dsc09898.th.jpg. Czy da się coś z tym zrobić? Z góry dziękuję za pomoc.

Nie zmienisz tego.

Powinna być opcja ustawienia rozdzielczości lub coś podobnego.

Ha! Gdyby była, to bym zauważył. Ale cały problem w tym, że niczego podobnego tam nie ma. Ten bios taki okrojony jest, ze nie mogę. Może aktualizacja by pomogła?

Zarówno rozdzielczość 1024x768 jak i rozdzielczość 640x480

odpowiadają formatowi ekranu 4:3.

Tak więc dość ciekawe dlaczego przy rozdzielczości 640x480 nie ma

“całego ekranu”.

Czy masz tak tylko przy Biosie i ekranie powitalnym, a później jest cały ekran ?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to aktualizacja sterowników karty graficznej.

Czy dobrze zauważyłem : to jest ekran laptopa ?

Tak, to ekran laptopa. Mam tylko w BIOS’ie i ekranie powitalnym tak, potem mam rozdziałkę 1024x768. Natomiast jak wezmę 800x600 (mam już XP wbrew opisowi) to nie rozciąga, chyba, że zainstaluję sterowniki.

CeMeNT : Czegoś tu nie rozumiem.

Masz Bios i ekran powitalny nie na “całym ekranie” a potem masz rozdzielczość 1024x76 ?

To chyba nie tak. Jeśli nic nie zmieniasz to cały czas masz rozdzielczość tą, którą ustawiłeś

w opcjach karty graficznej. Skąd więc piszesz, że Bios i ekran powitalny są mniejsze przy 640x480 ?

Rozdzielczość ekranu sama się nie przestawi.

Myślę, że należało by sprawdzić te sterowniki.

Tak nawiasem mówiąc czy rozdzielczość 1024x768 lub 800x600 są nieodpowiednie dla Ciebie.

Powinno się raczej używać rozdzielczości natywnej. Czy to Ci przeszkadza ?

Czcionkę zawsze można ustawić większą.

Pulpit mam na 1024x768, ekrany startowe i BIOS są na 640x480 (nie mogę tego zmienić :frowning: ), instalatory systemów (oprócz Ubuntu) mam na 800x600 (także nie mogę tego rozciągnąć na cały ekran). Nie przeszkadza mi rozdzielczość natywna, tylko mnie dziwi, dlaczego karta graficzna nie powiększa obrazu do tej rozdzielczości tylko zostawia taką, jaka jest.

Poddaję się. Jedyne co juz pisałem powyżej

to sterowniki karty graficznej.

Ciekawe. Napisz jak rozwiążesz problem.