Elektronika dysku twardego

Jakiś czas temu awaria zasilacza pociągneła mi pare elementów komputera, w zasadzie pozostała sprawna jedynie obudowa i pamięć.

Stratę przebolałem, kupiłem nowy sprzęt, lecz chciałbym odzyskać dane z dysku twardego.

Jak to zrobić

Prawdopodobnie uszkodzona jest elektronika dysku.

Czy kupując drugi taki sam dysk i przekładając elektronikę to zadziała ??

Może ktoś mi coś doradzi jak odzyskać dane z Western Digital WD 1600 JB 160 GB,z uszkodzoną elektroniką.

Za wszystkie pomocne rady z góry dziękuję.

A może jest rada na to aby odzyska po w/w uszkodzeniu zasilacza

-płytę główną KOB KT266a FDSX

-procesor Athlon 1,05 GHz

-kartę graficzną GForce 2

Nagrywarkę DVD (combo) będącą na gwarancji otrzymałęm nową, w/w dysk twardy też jest na gwarancji. ale nie oddaję bo prawdopodobnie dostałbym nowy, czysty, a zależy mi na danych tam zapisanych.

Jaki to był zasilacz? Rozwiązaniem może byc przełożenie elektroniki. Zobacz na allegro taki sam dysk tylko ze np z bad sektorami. Byle płytka była sprawna. Tylko czy to takie proste to nie wiem bo szczerze mówiąc to dysku nigdy nie rozbierałem.

To dość prosta operacja ale nie masz pewności, że padła ci elektronika. Może padł silnik napędzający dysk (choć to bardzo rzadka przypadłość). Jeśli chcesz sam odzyskać dane to nie ma innej możliwości jak sam zaproponowałeś. Są jeszcze profesjonalne firmy, które zajmują się odzyskiwaniem danych ale to kosztuje i to nie mało.

Co do pozostałych elementów to:

  • procek - jeśli rzeczywiście jest spalony to tylko śmietnik ale ja bym sprawdził dla wszystkiego na innej sprawnej płycie.

  • płyta główna - zależy co poszło. Dokładnie ją obejrzyj. Często uszkodzenie można namierzyć organoleptycznie (spalony jakiś scalak, czasem wywalone kondensatory) w takim wypadku warto pokusić się o naprawę poprzez własnoręczne przelutowanie uszkodzonego elementu. Taka naprawa jest z reguły bardzo tania i daję mnóstwo satysfakcji.

  • grafika - podobnie jak płyta główna. Ale ją też najpierw sprawdziłbym na sprawnej płycie głównej.

Powodzenia. :slight_smile:

Raczej nie. Silniki bardzo rzadko się psują. Są też mało czułe na podwyższone napięcie w porównaniu do delikatnych elementów elektronicznych dysku.

Tak też i napisałem:

Aczkolwiek spotkałem się i z taką awarią. :wink:

Powinno zadzialać , dysk musi być identyczny nawet firmware dysku musi być takie same.

kup taki sam na allegro i przełuż elektronile, jeżeli to będzie elektronika to twardziel na nowej płytce zacznie chodzić.