Emulacja Windowsa

Cześć,

mam pytanie:

czy jak postawię Windowsa na maszynie wirtualnej na Linuxie to będzie możliwość odpalenia nowych gier? #-o

Mam w tej chwili 2 systemy, ale Windows XP jest strasznie zamulony więc przydałoby się go zamienić jakąś nowszą wersją, chociażby 7… A o wiele wygodniej byłoby mieć wszystko na Linuxie (bo prawie wszyscy korzystają z Linuxa) tyle że brat gra w gry na kompie na Windowsie, więc z Linuxem będzie problem…

Z góry dzięki za wszystkie propozycje!

Zależy jakich, 3D raczej nie.

Można odpalić gry 3D pod VBOX i działąją.

Ale akceleracja 3D kiedy Linux jest matką a Win gospodarzem nie działa. Włączałem obsługę 3D i 2D oraz zainstalowałem guest additions i nie działa.

Po drugie jak chcesz emulować Windowsa to jeszcze pół biedy, ale najnowsze gry ? … zdecydowanie szkoda zachodu, nawet jak uruchomisz obsługę 3D. Nie będzie się dało grać, choćbyś miał nie wiadomo jakiego potwora-komputer.

Przede wszystkim karta graficzna. VBOX ją emuluje, korzystając z pamięci ram twojego komputera. Nawet jakbyś miał najnowszego GeForce to Windows go nie wykryje, a co za tym idzie również gry go nie wykryją. Niektóre gry, gdy nie wykryją odpowiedniej karty to nawet się nie uruchomią. Ze starszych gier podam np Call of duty 2. Nie odpalał się na mojej niegdys zintegrowanej grafice a co dopiero na emulowanej.

Teoretycznie można by spróbować osiągnąć zamierzony efekt poprzez Xen, ale jest to ponoć niebezpieczne, trudne w konfiguracji.

Xen umożliwia udostępniania prawdziwych urządzeń systemowi-gościowi, w tym również kart graficznych. Taka maszyna ma wtedy dostęp bezpośredni do karty graficznej.

Może jednak okazać się, że:

  1. Będą istnieć problemy przy przełączania się między Windows/Linux.

  2. Mogą występować jakieś nieprzewidziane zachowania

  3. Konieczne będzie uczynienie z Windows systemu oświeconego

  4. Trzeba będzie przebrnąć przez dużą ilość dokumentacji, poradników, itd.

Ja nigdy nie próbowałem - tzn. ostatnio bawiłem się w Xen, ale jak narazie zrezygnowałem. Instalacja Xen-a i uruchomienie systemu jest banalna na takim OpenSUSE, jednak mi się nie udało niczego porządnie skonfigurować na nim.

Aha, czyli swoją nieumiejętność administracji systemem chcesz naprawić aktualizacją systemu do nowszej wersji?

ta, chyba na Polibudzie tylko…

Zapomniałeś dodać: o ile twój sprzęt (procesor, bios, chipset) obsługuje IOMMU/VT-D. I nie- zdecydowana większość sprzętu tego nie obsługuje.

Na polibudzie, to na pewno. Natomiast u mnie w domu tylko jedna zbłąkana duszyczka korzysta z Windows, bo w pracy jej każą.

O co chodzi z tym IOMMU/VT-D? Chodzi o page-nesting(zagnieżdżone stronnicowanie) czy inną taką rzecz? Xen może działać nawet bez wsparcia procesora. Mógłbym prosić o jakieś linki?

Dobra. Na stronach Intela jest napisane coś o directed I/O. Zastanawiam się tylko, czy zwyczajny tryb DMA by nie wystarczył.

potrex , czemu nie bierzesz pod uwagę WINE?

Proponuje też zainteresować się programem PlayOnLinux. On ułatwia instalowanie właśnie gier z Windows na Linuxie. Z tego co widziałem, obsługuje także np Call of Duty Black Ops, więc całkiem nową grę. PlayOnLinux oczywiście korzysta z Wine.

Po pierwsze nie wiemy, czy autor wątku zna tą stronę:

http://appdb.winehq.org/

Czy dana gra w ogóle nie działa, czy po prostu nie dał rady jej uruchomić. Najnowsze pozycje z reguły nie będą działały, wsparcie dla nich dodawane jest wraz z kolejnymi wersjami Wine. Dlatego myślę, że taka zabawa nawet w przypadku najmocniejszego komputera jest pozbawiona sensu.

potrex ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif

Nowsze gry, to zbyt rozległe pojęcie. Jakie gry? Co Cię interesuje?

Ta ciekawe :stuck_out_tongue: .

Ja jakoś nigdy nie miałem z tym problemów.

Żeby mieć akceleracje dodatki należy instalować w trybie awaryjnym i dodatkowo zaznaczyć odpowiednią opcję (DirectX).