ESP - co to jest?

Witam,

tak jest - wiem, że tytuł tematu mówi bardzo wiele, no ale nawet nie wiem jak to nazwać.

Dzisiaj wracając do domu DK-81 wjeżdżając chyba w Wiślicy co jakiś czas widziałem coś w kształcie tego :

Koniec_szalenstw_autobahn_2464305.jpg

Jednakże nie ma na tym znaków, całe to było no widać - masywne, porządne, w kolorze białym - nad drogą co jakiś odstęp zamontowana na tej konstrukcji jest… coś w kształcie routera. jednak wykonany był z czegoś innego - od tego szły małe antenki, na końcu zamontowany jest talerz, taki jak od telewizji satelitarnej.

Ma ktoś pomysły, co to może być? Tak, wiem że wszystko jest zrozumiałe, ale mało jeżdżę poza GOP, a takie coś widziałem po raz pierwszy (w tamtym roku chyba czegoś takiego nie było)

Pozdrawiam!

Zaznacz na zdjęciu o co Ci chodzi dokładnie.

wydaje mi się że o to chodzi

http://www.skyscrapercity.com/showpost. … tcount=371

Pod zdjęciem masz wyjaśnione co to jest :slight_smile:

Dokładnie, jeżeli interesuje Cię temat to zainteresuj się ESP: Elektroniczny System Poboru opłat… :wink:

To wyglądało mniej-więcej tak :

gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=3880

Wiem, mam talent do rysowania :slight_smile: Tylko te skrzynki były nie aż tak odstające, i nie wygląda to jak w linku podanym u vanshei - nie było kamer, tylko same skrzynki podobne do routerów, ale bardziej materiałami przypominały jakieś czujniki - pierwsza myśl, badanie ruchu, bo to było na trasie kawałek od zjazdu - zjazd, i za 200-300 metrów to coś, czyli gdzie najczęściej zjeżdżają (?)

Jak dotąd wszystko wskazuje na to, że to właśnie ten system poboru opłat dla TIR-ów. W Polsce system ten nazywa się ViaToll - pewnie i u ciebie postawili taką reklamę.

@sla17-to co widziałeś to “bramownice”. Zabudowane na nich urządzenia rejestrują przejazd pojazdów o masie pow. 3.5t , w ten sposób będą naliczane opłaty za przejazd tych pojazdów na wybranych trasach.

To w ten sposób działa, a :slight_smile: No to teraz wszystko wiem :smiley:

Tutaj masz wszystko wyjaśnione co i jak:

http://www.viatoll.pl/pl

pozdro

Nie wiem czy takie są samochody, ale co wtedy, kiedy np. jakiś super ciężki SUV bez przyczepy ważył… np. 4t ? Samochód osobowy, nie autokar, bez przyczepki, nie ciężarowy ani dostawczy, czyli… ?

Każdy pojazd powyżej 3,5 t podlega. Nawet gdyby się jakimś sposobem trafił tak ciężki osobowy.

co wtedy? masz przełącznik i wybierasz czy masz 3,5 tony mniej czy więcej. System robi zdjęcie i rozpoznaje. Podobno skuteczność to 99%. A sam viabox jest przypisany tylko i wyłącznie do jednego pojazdu.

Według mnie dobrze że w Polsce został wprowadzony elektroniczny system poboru opłat- viatoll. Za przejazd drogami i tak bśmy płacili a tak przynajmniej nie musimy się zatrzymywać przy bramkach.

Tyle że to nie jest forum kierowców TIR-ów. Dlaczego więc piszesz “my”?

Bo viatoll nie obowiązuje tylko samochodów zwanych tirami. Obowiązuje samochody o masie powyżej 3,5 tony. Od stycznia pewnie będzie obowiązywał też samochody osobowe.

Czy poza samochodami ciężarowymi i autobusami, coś jeszcze pod to się kwalifikuje? Nie sądzę.

Ale samochody osobowe, to raczej nie na drogach klasy GP i S, tylko na autostradach, i to nie wszystkich.