Evga 9600gt KO i wada produkcyjna?


(Marcinadam) #1

Witam!

Nabyłem na allegro kartę graficzną evga GF-9600GT KO , a więc z serii firmowo podkręconych. Cóż z tego podkręcenia, jeśli karta zawiesza system, kiedy na "ekranie zaczyna zbyt dużo się dziać". Mam tutaj na myśli oczywiście gry. Kiedy nie gram wszystko jest OK. Jeśli zacznę w coś grać to w pewnym momencie monitor mi gaśnie, bo karta odcina sygnał i zawiesza system. W tym samym momencie wentylator na karcie rozkręca się na maxa. Wiem, że nie jest to wina zasilacza, czy konfigu mojego komputera. Sprawdzałem na komputerze brata i było to samo. Na forum EVGA przeczytałem, że to jest wina fabrycznie podkręconego zegara i wadliwego biosu. Nie wiem, czy da się wgrać nowy bios do karty graficznej, ale wiem, że po obniżeniu do standardowego taktowania, czyli z 700 na 650mHz wszystko wraca do normy. Tylko po co mi fabrycznie przetaktowana karta, skoro jest skopana przez producenta. Najśmieszniejsze jest to, że to nie jest odosobniony przypadek. EVGA może i jest dobrą marką, ale za podkręcanie zabiera się od złej strony, skoro przy każdym przetaktowanym modelu są problemy. Jeśli nie znajdę innego rozwiązania, będę musiał kartę oddać.

Sensowne pomysły mile widziane.


(Michal Kolatek) #2

Oddać na gwarancję/zażądać zwrotu za kartę, towar jest nie zgodny z umową, wgrać nowy bios można, ale zawsze jest ryzyko że coś pójdzie nie tak, przy karcie na gwar i jeszcze z tą wadą od razu oddał bym ją do sklepu bo jak sam będziesz kombinował i flaszowanie nie wyjdzie to mogą nie uznać gwar, chociaż kartę w takim stanie jeszcze można odratować.


(Marcinadam) #3

Nazwałem to wadą, bo inaczej się nie da. Podkręcili kartę, a biosu nie poprawili. Dziwne. Wydawało mi się, że da się to naprawić nowszym sterownikiem od nvidii. Jednak po ich zainstalowaniu nic się nie zmieniło. Trudno płacić za kartę, z której mocy nie można skorzystać. Szukałem programu, aby zaktualizować bios, ale gdzie go szukać? Z płytą główną jest o tyle prościej, że dodawany jest specjalny program, który może zaktualizować bios przez net.


(Michal Kolatek) #4

http://pcarena.pl/articles/show/75069/Z ... nej-nVidia

Tylko musisz być pewnien co do pobranego biosu bo liczy się też to jakie on ustawia CL dla VRamu, można by do Evga napisać czy mają bios który to poprawia.


(Marcinadam) #5

Podałeś mi link do artykułu z 2003roku. Hmmm....


(Michal Kolatek) #6

Wgrywanie biosu raczej się nie zmienia, co najwyżej można inną metodą wgrywać. Tu nowszy z 2006r

http://ocforum.pl/showthread.php?t=10694