[excel 2003] formuły z datami

(Vikingus1) #1

myslalem ze w office 2003 juz bedzie wszystko dzialac...

wpisuje w jednej kolumnie komorki z datami, obok w kolumnie komorki z liczbami (dni). jesli obok w kolumnie stworze prosta formule dodajaca dwie obok, excel swietnie dodaje dni i zwraca komorke z data o kilka dni pozniejsza (btw omija soboty i niedziele). gorzej gdy sobie taka formule przciagne na pozostale komorki. Wtedy formuly w poszczegolnych komorkach sie zmieniaja, ale data pozostaje TAKA SAMA jak wyliczona w pierwszej komorce. Z tego wynika, ze wszystkie formuly nalezaloby wpisywac z palca.

no chyba ze MS ewaluowal, a ja ciagle jestem kolesiem z glowa dinozaura i nie wiem, ze to sie da rozwiazac...

pomozcie, dzieki, willi

(Bartlomiej Kwiatkowski) #2

Tu chyba, jak zwykle chodzi o te dolary $.

Jeśli chcesz, żeby excel korzystał przy obliczaniu tylko z danej kolumny, to stawiasz przed nią $.

Na przykład: mamy komórkę o adresie B2. Wtedy zmieniasz na $B2 i excel bierze pod tylko komórki w kolumnie B.

To samo z wierszami. Zmieniasz na B$2 i excel bierze pod uwagę tylko wiersz 2.

Jeśli chcesz, żeby excel korzystał tylko z jednej konkretnej komórki, to zmieniasz jej adres na $B$2.

Jeszcze możesz się upewnić, czy komórki mają odpowiedni format (PPM na nie). Tzn, czy datę excel traktuje jak datę, a nie na przykład zwykły text - posprawdzaj.

(Vikingus1) #3

thx, ale nie chodzi o dolary. myslalem, ze opisalem dokladnie. chodzi o to, ze po przciagnieciu sama formula jest zmieniona tak jak powinna, ale data nie. dopiero po wpisaniu w kazdej z komorek z osobna formuly (tej samej!) data sie zmieniala.

problem rozwiazalem. po zapisaniu i wejsciu w plik ponownie, daty sie zmienialy.