Excel 2007 działania na dwóch zmiennych w jednym polu

Witam, zrobiłem sobie w arkuszu kalkulacyjnym taki prowizoryczny dzienniczek przepracowanych godzin, jednakże nie podoba mi się w nim jedna rzecz. Mianowicie, w polu Godziny pracy wpisuję np. 7:00 - 18:00 a w następnym polu Suma godzin z dnia, wpisuję ile godzin przepracowałem czyli w tym przypadku 10. Chciałbym to jednak zautomatyzować i żeby po wpisaniu Godzin pracy automatycznie uzupełniało się pole Suma godzin z dnia. Problem w tym, w polu Godziny pracy występują dwie zmienne czyli 7:00 oraz 18:00 i nie wiem jak zrobić tak aby możliwe było jakieś działanie między nimi. Jeśli tak się nie da to co proponujecie? Można by w sumie zrobić dwa oddzielne pola czyli Godzina rozpoczęcia pracy, Godzina zakończenia pracy i wtedy chyba łatwiej byłoby obliczyć Sumę godzin z dnia, bo byłyby dwie zmienne w dwóch osobnych polach. Macie jakiś inny pomysł na to?

W sumie mógłbyś wycinać fragmenty zawartości komórki (funkcje LEFT i RIGHT), ale po co, skoro wpadłeś na prostsze i bardziej eleganckie rozwiązanie? Atomowość/niepodzielność przechowywanych danych prawie zawsze mocno ułatwia życie.

Jeżeli będzie znak rozdzielający godziny np. 7:00 - 18:00 to można go wykorzystać jak separator i rozdzielić na dwie części (7:00 oraz 18:00).

Da radę to zrobić ale to trochę komplikowanie sobie roboty.

Potrzebowałbyś funkcji:

  1. ZNAJDŹ (aby znależć pozycję “-” w ciągu tekstowym)

  2. FRAGMENT.TEKSTU lub LEWY/PRAWY - tu możliwości jest wiele.

Zdecydowanie lepiej będzie jeśli dwie komórki będą odpowiadały za godziny rozpoczęcia i zakończenia.

Zakładasz , że suma godziny zawsze będzie się zawierała w dobie ? Bo jeśli nie to zdaje się, że będziesz potrzebował jeszcze daty.

=CZAS.WARTOŚĆ(OCZYŚĆ(FRAGMENT.TEKSTU(A1;ZNAJDŹ("-";A1)+1;DŁ(A1))))-CZAS.WARTOŚĆ(OCZYŚĆ(FRAGMENT.TEKSTU(A1;1;ZNAJDŹ("-";A1)-1)))

Tylko nie zapomnij dać format komórki - czas

Ok dzięki wielkie w weekend nad tym posiedzę i mam nadzieję, że coś z tego wykombinuję :wink:

Pozdrawiam