Excel - dulipaty i różne arkusze


(Piotrwawanet) #1

Poszukuję metody jak porównać kilka arkuszy, w których są wypisane nazwy produktów - w kilku arkuszach na pewno powtarzają się niektóre pozycje - jak najłatwiej wyłapać duplikaty?

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,


(Tomek Matz) #2

1) Jeśli skopiujesz te wszystkie nazwy produktów do jednego pliku tekstowego (nazwy muszą znajdować się jedna pod drugą), to możesz użyć tego programu (Duplicate Finder v1.3.1): https://skydrive.live.com/?cid=b4bbb812d47442de&id=B4BBB812D47442DE!122. On znajdzie wszystkie duplikaty i utworzy nowy wynikowy plik tekstowy, w którym pozostaną tylko unikalne nazwy produktów.

W nowej wersji programu (która pojawi się jakoś na początku przyszłego tygodnia) dodam, że będzie można usuwać duplikaty z kilku plików na raz. Aktualnie jest tylko z jednego, dlatego musiałbyś wszystko przenieść do jednego pliku.

2) W Excel-u jest coś takiego jak usuwanie duplikatów. W wersji 2007 opcja ta znajduje się w sekcji Dane -> Narzędzia danych -> Usuń duplikaty. Mógłbyś nazwy wszystkich produktów przenieść do jednego arkusza do jednej kolumny (nazwy muszą znajdować się jedna pod drugą), a następnie użyć tej opcji. Jednak w przypadku programu, do którego link podałem wyżej, masz możliwość zaznaczenia dodatkowych opcji jak np. ignorowanie białych znaków, ignorowanie wielkości liter, ignorowanie znaków diakrytycznych, itp., dlatego też zachęcam Cię do skorzystania z tego rozwiązania :slight_smile: Chyba, że w Excel-u też da się to jakoś łatwo osiągnąć (ale tego już niestety nie wiem).

3) Napisać makro, a konkretnie funkcję, która będzie przyjmować jako parametry, kolumny, z których mają zostać usunięte duplikaty. Ilość tych parametrów będzie zmienna. W VBA odpowiada za to słowo kluczowe ParamArray.

PS duplikaty a nie dulipaty :stuck_out_tongue: (w tytule się machnąłeś)