Excel funkcja zwracająca wartości za podane liczby (screen)

Nie zmieściłem całego opisu tematu. Chodzi o to, że chcę by w jednej kolumie sumowane były wyniki ale w taki sposób że dla każdej z liczb od 1 do 30 wpisanych w komórkach danego wiersza odnosiły się do wartości podanych w tabeli jak wpiszę 1 to doda 100 jak wpiszę 2 to doda 80

tutaj ss

Użyłem jak widac opcji wyszukaj pinowo ale zadziała tylko dla pierwszej kolumny. Mógłbym ją oczywiście pododawac zmieniając C7 na D7 itp ale na pewno jest inne wyjście

Dodane 15.02.2011 (Wt) 18:07

Dodam, że próbowałem tą tabele na zielono pisać wierszem i zastąpić funkcją wyszukaj poziomo ale bez skutecznie

Na moje najlepiej zrób drugą tabelę w której będziesz miał miejsca zawodników (od 1 do ilu tam są punkty) a potem w komórce zastosuj JEŻELI zagnieżdżając w jeżeli np JEŻELI(C50=“1”;komórka z punktami za pierwsze miejsce;JEŻELI(C50=“2”;komórka z punktami za drugie miejsce… i tak dalej. IMHO to jest najlepsze rozwiązanie

Ale tak nie może być za takie coś lacza dostane na zajęciach. Musi być skladna jedna funkcja

Chcesz umieszczać w tych komórkach miejsca skoczków, a np w ostatniej kolumnie sumę punktów? Bo jeśli tak, to ja utworzyłbym tabelę pomocniczą zawierającą punkty dla każdego miejsca. Funkcja wyszukaj pionowo niech będzie używana w tej pomocniczej tabeli, żeby wpisać w niej liczbę punktów. Jest wiele poradników co do tego na googlach, nie wspomnę już nawet o podpowiedziach Excel’a, dlatego nie będę Ci odrabiał zadania domowego ;p

PS Nie zapomnij o “zablokowaniu” komórek, np $a$1:$b$30

PS2 Funkcję jeżeli można zagnieździć do 7 razy, więc i tak by Ci nie pomogła…

Ja bym skorzystał z funkcji index ;]

Dodane 15.02.2011 (Wt) 21:58

ew proste makro sumujące zamiast formuły ;]