Excel - jak uzyskac potrzebne dane

Witajcie. Mam pewien problem i nie wiem jak to wszystko złączyć. Mam arkusz Miesiące, gdzie kolejno w kolumnie sa wypisane miesiące. Teraz w drugim arkuszu mam parę kolumn: Data, Kwota. Data jest w formacie rrrr-mm-dd, kwota to wiadomo komórka sformatowana na zł. I teraz chciałbym w trzecim arkuszu zrobić coś takiego. Istnieje komórka , gdzie z listy wybieram miesiąc (to mam - dość proste). I teraz zależnie od wybranego miesiąca wyświetlam informacje dotyczące sumy wszystkich wpłat zaksięgowanych w danym miesiącu. Wszystko byłoby ekstra, bo przecież mam daty itd. Tylko, ze lista jest dosyć długa i zawiera rożne miesiące. Problem polega na tym jak zliczyć tę sumę? Próbowałem  funkcji SUMA.JEŻELI, ale zapewne robię coś źle bo ciągle mam albo błąd, albo zero. Ma ktoś pomysł jak to rozwiązać?

Uzyj do tego tabeli przestawnej, wystarczy ze bedziesz operowal na danych sprzedazowych, nic wiecej ci nie potrzeba.

Dzięki za podpowiedź. Całkiem ciekawe rozwiązanie. Przypomina mi troszkę zapytania z SQL xD Ale grunt, ze działa. Jedyny mankament to fakt, że jak filtrem jest data to żeby dostać info z całego miesiąca trzeba zaznaczyć wszystkie dni. Da się z daty “wyciągnąć” sam miesiąc? Wtedy można by obok dodać kolumnę i ją zastosować jako filtr.

Czyli twoja data nie została rozpoznana przez Excel jako data. Postaraj się ja przekonwertować na date, wtedy sama tabela przestawna ladnie ci pokaze podzial na lata, miesiace i dni.