Excel

Witam :slight_smile: mam taki problem: w kolumnie ‘A’ i w 1007 wierszy w dół mam napisane numery telefonów. Chciałabym te cyferki z numerów zamienić na słowa czyli nazwiska danych osob. Od dwóch godzina nad tym siedze i cos robie źle. wchodze w formuly tekstowe “podstaw”

Dokładnie wygląda to tak: =PODSTAW(A1:A1007;513234432;“kowalski”)

ale przy takiej formule tylko ten jeden numer zamienia mi na tekst nazwiska a chcialabym aby w tej formule mozna bylo dopisac inne nnumery i zamienniki tekstowe i wszystko na raz zrobic.

czy ktos moze mi pomóc?

Hej,

A nie lepiej posłużyć się formułą Wyszukaj.Pionowo?? Oczywiście pod warunkiem, że do każdego numeru masz przyporządkowane nazwisko.

Pozdrawiam,

Dimatheus

z formuły wyszukaj nie chce wyjść

tabela mniej wiecej wyglada tak:

A B

  1. 500234432

  2. 500234432

  3. 600432234

  4. 600432234

  5. 500234432

  6. 888987789

  7. 500234432

  8. 888987789

i tych wierszy mam az do 1007 numery sie powtarzaja a zamiast tych numerów chce miec nazwiska. duzo czasu mi zajmie zanim to recznie podpisze. :stuck_out_tongue_winking_eye:

500234432-kowalski

600432234-malinowski

888987789-dobrowolski

nie chce wyszukac danego numeru… chce podporzadkowac dany numer nazwisku i wyydrukowac wszystko razem

Dobra jeśli dobrze zrozumiałem to w danej kolumnie masz jedynie numery telefonów … tak? (załóżmy, że w kolumnie A)

To utwórz sobie teraz osobną tabelę. W kolumnie C będziesz miał pojedyncze numery telefonów, a w kolumnie D nazwiska przypisane do tych numerów telefonów.

I teraz w kolumnie B wstaw sobie taka formułę i przeciągnij przez te wszystkie 1007 rekordów z kolumny A.

=INDEKS($D$1:$D$3;PODAJ.POZYCJĘ(A1;$C$1:$C$3;0);1)

Oczywiście będziesz ją sobie musiał dostosować, czyli zmodyfikować $D$1:$D$3 i $C$1:$C$3. Ja zastosowałem sobie tą formułę do Twoich przykładowych danych.

DZIĘKUJE! wkońcu się udało… :slight_smile: po prostu jestes wielki. kiedys dawno dawno…robilismy to informatyce ale teraz mimo mocno natezonych mysli nie udawalo mi sie!

jeszcze raz bardzo dziekuje :slight_smile:

Hej,

Tak się składa,że przy pomocy funkcji wyszukaj.poziomo uzyskałbyś podobny efekt-przyporządkowanie nazwiska do danego numeru na podstawie danych ze zdefiniowanej tabeli. Ewentualnie w pomocy do formuły możesz sprawdzić,jakie są poszczególne jej argumenty.

Pozdrawiam,

Dimatheus

atbasz ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.