Explorer.exe - wolny startup

Ostatnio miałem problem z plikami .tmp i z powodu wadliwych sektorów musiałem robić skan CHKDSK. Wadliwe sektory zostały naprawione, ale niektóre pliki zostały przy tym uszkodzone (m.in. niektóre dźwięki w GTA SA). Proces explorer.exe po startupie wolno (jakaś 1 minuta) uruchamia ikony pulpitu i pasek. Dodatkowo przy tak słabym sprzęcie muszę czekać dodatkowe 2 minuty na właściwy startup (Steam, Meganz, Hamachi, Sterownik grafiki, Daemon Tools Lite). Co się dzieje? Czy muszę po raz kolejny reinstalować Windowsa? Proszę nie wciskać żadnych programów do diagnostyki typu testy SMART, czy MemTest o ile nie jest to KONIECZNE.

A jak chcesz sprawdzić dysk? Młotkiem? W linii poleceń (Win+R) wpisz cmd
następnie chkdsk x: /r > X to litera Twojej partycji, najlepiej robić to na prawach admina…

Jeden wywal Daemon tools i usuń spdt instalatorem tego sterownika z : http://www.duplexsecure.com/downloads (odpowiedni instalator dla posiadanego systemu).
A następnie : Raport obowiązkowy - Farbar Recovery Scan Tool

Przecztałeś, to co napisałem wyżej? UŻYŁEM chkdsk do naprawy partycji systemowej. Później z automatu przeskanowało partycję z grami.

Proszę bardzo oto logi.
Addition.txt (48,7 KB)
FRST.txt (34,2 KB)
Shortcut.txt (61,1 KB)

Przeczytałem. O logach pisałem dlatego, że może być infekcja, choć nie musi (to eksperci ocenią)
Daemon tools, to zbiornik malware i o ile masz, bezpieczniej to usunąć. Wspomniałem też o spdt - to taki sterownik do emulacji. Jeżeli zezwoliłeś na jego instalację podczas instalacji Daemon tools, musiałeś zrestartować sprzęt. To ustrojstwo przyczynia się do konfliktu zwłaszcza z dyskami i nagrywarkami sata. Myślę, że teraz rozumiesz. :slight_smile:

Daemona pobierałem z tego serwisu. Jedyne iso jakie montowałem to gta sa. Gdyby pojawił się jakiś podejrzany proces, najprawdopodobniej zauważyłbym, bo codziennie kilka razy przeglądam menadżera zadań. Zajrzyj też do logów, tam jest zapis o używanym antywirusie.

Już wyjaśniam. Instalator Daemon Tools posiada po prostu niechciane dodatki i dlatego powoli klasyfikujemy to do Malware Group. Mało tego wersja Daemon Tools do wersji 4x była wartościowa. Od wersji 5x to zwykły nic niewarty monter “niezabezpieczonych” obrazów płyt. Mało tego zbędny od Windows 8 - explorer plików systemowy po kliknięciu na obraz iso zainstaluj, montuje go jako wirtualny dysk.

Zrobiłem wszystko o co prosiliście i nikt mi nie pomógł w rozwiązaniu problemu :frowning:

@Atis Zobaczyłbyś logi ?

Na razie radzę sobie tak: po startupie Steama uruchamiam Menadżer Zadań, zamykam proces explorer.exe i inteligentnie posługuję się Otwieraniem aplikacji i alt+tab. Nie przeszkadza mi to za bardzo, ale trochę tęsknię za moją tapetą :frowning:

Nie widać wirusów. Chkdsk nie naprawi uszkodzonego dysku.
Wklej do systemowego notatnika i zapisz jako plik tekstowy o nazwie fixlist:

GroupPolicy: Ograniczenia <==== UWAGA
URLSearchHook: [S-1-5-21-2103040207-4066334510-1387865864-1004] UWAGA => Brak domyślnego URLSearchHook
2017-07-31 15:43 - 2017-07-31 15:43 - 000000000 __SHD C:\found.000
EmptyTemp:

Uruchom FRST i kliknij Napraw (Fix). Później skasuj folder C:\FRST

Uruchom cmd.exe jako administrator.
Wpisz i zatwierdź enterem: sfc /scannow

Zrobię tak jak napisałeś.
Przeskanowałem jeszcze raz dysk F: (Gry) i znalazło pełno błędów systemu plików i drugie tyle plików sklasyfikowało jako “przywrócone”. W sumie tyle było tych błędów aż część z nich musiało zniknąć z pola widzenia konsoli.

To może wyglądać na uszkodzony dysk twardy. Pasują do tego tez objawy; błędy w systemie plików i długie wczytywanie programów jak i samego systemu.
Faktycznie warto byłoby zobaczyć S.M.A.R.T. dysku.

System bardzo szybko wykonuje startup i shutdown, tylko Eksplorator wolno się włącza. Może zrozumiecie, że to nie wina dysku. Dlaczego?

  1. Korzystam z Lubuntu (exeki na Wine) i wszystko śmiga.
  2. Mam słaby procesor , według niektórych nieprzystosowany do Win8.1 AMD Athlon 64 3500+
    Wykonałem skan, bo GTA przestał odpowiadać.
    Mogły występować takie błędy, bo ostatnio w gniazdku prąd zgasł podczas gry.

To może to spod punktu 2 winne ?