ExpressCard- czym się różnią; ewentualny simlock

Witam, czy modemy na exresscard się jakoś specjalnie między sobą różnią parametrami? Bo wyglądają podobnie, u operatoró wszystkie praktycznie do umowy za 1 zł i w sumie nie wiem czym się nawet kierować.

I druga sprawa, na której mi zależy to brak sim-locka. Domyślam się, że te dołączane do abonamentu mają sim locki. Czy raczej łątwiej. taniej jest się pozbywać sil locka, czy jednak trzeba by kupić od razu modem bez niego? Bo tak kombinuję, że w przypadku wyjazdu za granicę można by tam jakiegoś prepaida kupić i śmigać,a nie latać i hotspotów szukać :slight_smile:

edit:

Gdzieś wyczytałęm, że modemy z iplusa w ogóle nie mają simlocków… dzisiaj będę w salonie to się jeszcze zapytam. Ale fajnie by było, bo tak planuję umowę podpisać. Podpisywać będę w poniedziałek, wiec będę wdzięczny za wszelkie opinie o tego typu modemach -> staram się być 'mądry przed szkodą ’ :>

Modemy mogą być pod Express Card 34mm (nowszy typ) i 54 mm. Jeżeli laptop posiada gniazdo 54 mm to każdy z tych dwóch będzie pasował. To tyle o budowie.

Co do parametrów to warto kierować się prędkościami i technologią jaką oferuje modem. Czy to HSDPA, HSPA czy HSPA+. W najgorszym przypadku warto wybrać modem o prędkości 7,2Mbit pobierania w 3G (wysyłanie jest na ogół około 2) a także częstotliwościami 3G: 2100/950/800 MHz (nie pomylić z GSM również wyszczególnionymi).

2100 to standard, 800 i 950 obsługuje natomiast Cyfrowy Polsat.

Simloki już prawie nie istnieją, chyba że to starszy egzemplarz. Warto jednak pytać o to przed zakupem. Zdjęcie simlocka to na ogół koszt 60 zł online (przez KulanKendi).

Mam nadzieję, że te krótkie informacje pomogą w wyborze.

Ok. Świetnie, ze z tymi siomlokami nie ma kłopotu- rozwiąże się przy okazji problem z internetem przy zagranicznych wyprawach :slight_smile: To najważniejsze.

Gniazdo mam 34, więc modem musi być 34. Jeżeli chodzi o prędkość i standardy to praktycznie wszystkie spełniają to o czym piszesz (chyba nowe złącze sprawia, że praktycznie same nowe modele wchodzą w grę).

Tak to mi przychodzi do głowy jeszcze:

-żeby miał małe gabaryty…

-mógłby mieć złącze pod zewnętrzną antenkę… i tu pytanie- to są złącza jak w telefonach (FME??), czy jak w wifi (RP-SMA??)? :slight_smile:

Wbudowane anteny mają raczej podobne?

Niby wszystkie podobne ale np. ja używam modem ( a miałem ich kilka) firmy Sierra Wireless. Pod USB czy Express card - w użyciu i działaniu co prawda różnic nie ma. To zależy już od upodobań. Jednak za modem Sierry trzeba zapłacić 600-800 zł - ale nie ma porównania z Huawei’em itp.

Co do technologii 3G - jest kompatybilna wstecznie (nie odwrotnie). Mój jest przystosowany do MIMO 28 MB/s

Co do gniazd na antenę - każda firma stosuje swoje.

Konektor z jednej strony ma gniazdo odpowiednie do modemu, z drugiej zaś pod antenę (FMA lub inne itp.). Gniazdo w modemie bardzo łatwo uszkodzić czy “wyrobić”.

Co do anten wbudowanych - zależne są od modelu modemu a właściwie w jakim przedziale cenowym. Warto poczytać recenzje czy prześledzić testy jeśli takowe są zrobione.

Reguły nie ma - czasem tańszy sprzęt jest równie dobry o ile nie jesteśmy wybredni :wink:

Express Card ma małe gabaryty? Chyba nie w transporcie :slight_smile: o ile siedzi w gnieździe to wystaje poza “obrys” zapewne do 3cm.

Głównie chodzi mi o wystawanie z gniazda z tymi rozmiarami :slight_smile:

Prędkość póki co też kwestia drugorzędna, bo i tak w iplusie będę miał limit 6Mb/s , więc mniej niż 7.2Mb/s. Zostaje jeszcze zasięg.

Ok dzięki za pomoc ;]

Dodane 22.01.2011 (So) 16:59

Fssss… i wyszło i tak, że w plusie stwierdzili, że modemy na expresscard są wycofane z ich oferty :confused: Więc jak gdzieś niechcący wyrwę tego to sobie kupię co chciałem. Co to ma być… drąg na 7 cm z lapa wystaje… :expressionless: